ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa i Enea ogłosiły przetarg na budowę Elektrowni Ostrołęka C
19.12.2016r. 19:50 19.12.2016r. 14:11

Energa i Enea ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy około 1.000 MWe - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.
"Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierujemy do wykonawców w Europie. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce" - poinformował cytowany w komunikacie Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja kompletnej elektrowni z jednym kondensacyjnym blokiem energetycznym, o mocy elektrycznej ok. 1.000 MW brutto, o sprawności netto co najmniej 45 proc., pracującym na parametrach nadkrytycznych pary.

Blok będzie wyposażony w: przepływowy kocioł pyłowy opalany węglem kamiennym, układ chłodzenia z chłodnią kominową, kompletny układ oczyszczania spalin z instalacją odsiarczania spalin metodą mokrą wapienno-gipsową spełniający standardy emisji na dzień przekazania bloku do eksploatacji.

Zamówienie będzie zrealizowane w formule "pod klucz", obejmującej m.in. zaprojektowanie, przygotowanie dokumentacji do zmiany pozwolenia na budowę i uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę, dostawy, roboty budowlane, montaż, rozruch, ruch próbny, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, przekazanie do eksploatacji, szkolenie personelu, serwis w okresie gwarancyjnym, a także wykonanie niezbędnego przygotowania terenu.

Czas realizacji zamówienia ustalono na 54 miesiące.

Do dialogu konkurencyjnego ma zostać zaproszonych pięciu wykonawców. Termin składania wniosków został ustalony na 20 lutego 2017 r.

"Wstępny termin ich rozpatrzenia wynosi trzy miesiące" - podały spółki w komunikacie prasowym.

Firmy wybrane w tym procesie będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert.
"To jest inwestycja o wysokości ok. 6 mld zł, z tego do 50 proc. będą roboty budowlane, które będą mogły być zlecone z wolnej ręki. Także jest to gigantyczna inwestycja, która już na etapie realizacji zapewni setki miejsc pracy" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Dariusz Kaśków, prezes Energi.

Mirosław Kowalik, prezes Enei, poinformował, że celem jest, by rozpoczęcie prac, wydanie pozwolenia na budowę, nastąpiło w I-II kwartale 2018 roku.

- Wspólna budowa wysokosprawnego, niskoemisyjnego bloku Ostrołęka C wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Enei - podkreślił prezes Enei Mirosław Kowalik. - Pracujemy nad znacznym zwiększeniem sprzedaży energii elektrycznej do Klientów końcowych, co będzie nawiązywało do rozbudowy własnych, konwencjonalnych mocy wytwórczych. W połączeniu z pozostałymi jednostkami wytwórczymi pozostającymi w portfelu Grupy, Ostrołęka C pozwoli na optymalizację zarządzania aktywami i zwiększy udział w rynku wytwarzania. W konsekwencji, wzmocni to pozycję rynkową Enei - dodał prezes Kowalik.

Spółki szacują, że budowa mogłaby się zakończyć w 2023 roku, a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 roku.

Minister Energii poinformował, że jest wielu chętnych, którzy "gotowi są oferować technologię, finansować".

"Możemy przyjąć inwestora, ale nie musimy" - powiedział na konferencji.

"Nie wykluczamy oczywiście udziału inwestora finansowego w kolejnych etapach, jednocześnie już teraz znaleźliśmy możliwość spięcia finansowego tej inwestycji tak, aby budowała ona wartość naszej grupy" - dodał Kaśków.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Akcjonariusz 19.12.2016r. 17:06
Kto zamawia blok energetyczny o mocy BRUTTO?! CZAS REALIZACJI 54 MIESIĄCE? Zakładając wpłatę zaliczki i płatności za... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 50 - 19.12.2016r. 17:18
Wreszcie !!!! Bardzo Długo to trwało zleciał cały 2016 r.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ABC 19.12.2016r. 17:36
Niech ręka boska im pomoże, bo rynek chyba tego nie zrobi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Netto 19.12.2016r. 18:27
Brutto to błąd !!! To efekt jak za długo coś przygotowujesz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PP 20.12.2016r. 07:49
"To będzie elektrownia systemowa" - czy ktoś sprawdził, co się będzie działo z systemem, gdy ten blok... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 20.12.2016r. 09:59
Gdyby nie determinacja Ministra to nic by się nie wydarzyło tylko by czas leciał!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan 26.12.2016r. 11:33
Polimex i Rafako dostana kontrakt. GE i Siemens obejda sie smakiem...:)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krzysztof 27.12.2016r. 22:34
Polskie firmy na polskich inwestycjach. Czy to byłby zły wariant?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE