ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy blok Taurona w Jaworznie gotowy w 30 procentach
07.02.2017r. 10:07

Budowy nowego bloku 910 MW w Jaworznie jest zaawansowana w 30 proc. wynika z informacji Taurona. Jak relacjonuje spółka zakończono miedzy innymi montaż konstrukcji nośnej kotła,a chłodnia kominowa osiągnęła już 165 z docelowych 180 metrów.

Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzująca się przy tym najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie - podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Taurona.Jak podkreśla spółka projekt kotła dla jaworznickiego bloku uwzględnia sprawdzone rozwiązania technologiczne najnowszej generacji co jest szczególnie istotne, ponieważ to właśnie elementy kotła pracują w najtrudniejszych warunkach tzn. przy najwyższych parametrach temperaturowo-naprężeniowych.

Z zapowiedzi spółki wynika,że przez najbliższych kilka miesięcy będzie prowadzony montaż elementów części ciśnieniowej kotła nowej jednostki, która zawieszona będzie na belkach nośnych. Proces ten rozpocznie się od zamocowania pionowo orurowanych paneli ekranowych, które zostaną przytwierdzone do bandaży ekranów komory paleniskowej. Następnie montowane będą pozostałe elementy ciśnieniowe.

W docelowych miejscach magazynowania znajdują się już główne elementy turbiny. Jak tylko zakończone zostaną prace związane z wykonaniem dachu budynku maszynowni, rozpocznie się ich montaż. Poprzedzi go posadowienie generatora, który również dotarł już w rejon budowy bloku.

Równolegle trwają prace na innych węzłach budowy. Najbardziej charakterystyczny element budowy - chłodnia kominowa - osiągnęła 165 z docelowych 180 metrów. Systematycznie pnie się w górę absorber instalacji odsiarczania spalin. Dobiegają końca prace budowlane budynku Eurosilo - miejsca magazynowania gipsu z Instalacji Odsiarczania Spalin. Zaawansowane są również prace związane z układami pomocniczymi bloku. Powstają wieże przesypowe układu nawęglania bloku, przygotowywany jest plac składowy węgla. Trwa realizacja budowy kluczowych układów pomocniczych oraz towarzyszących - nawęglania i odpopielania bloku

Jak zaznacza Tauron, biorąc pod uwagę zakres zakończonej prefabrykacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych i zakres przygotowanych do montażu urządzeń technologicznych, wiosną 2017 roku teren budowy jaworznickiego bloku będzie zmieniał się w znacznym tempie.
Nowy blok Elektrowni Jaworzno budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy TAURON. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50% - przypomina Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia do spraw zarzadzania majątkiem i rozwoju.

Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany jest pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). Jest również przystosowany do wysokich rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać ok. 2021r.

Blok i kocioł w systemie elektroenergetycznym, przewidziany jest do pracy kondensacyjnej z maksymalnym czasem wykorzystania ale jednocześnie z możliwością dużej elastyczności pracy zgodnie z wymaganiami operatora systemu.

Kocioł zaprojektowany jest na min 30 lat pracy i nie mniej niż 200 000 godzin rzeczywistej pracy elementów wysokotemperaturowych pracujących w warunkach pełzania.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Akcjonariusz 07.02.2017r. 17:35
Koniec wieńczy dzieło! Na razie to jedynie sukces wykonawców - mają zapłacone za roboty. Sukcesem inwestora jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Esti 07.02.2017r. 22:24
Zwykle problemy ujawniaja się przy 95-99% więc będzie jeszcze wiele raportów o sukcesach w osiagnięciu kolejnych... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 08-02-2017r. 13:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Tomii 08.02.2017r. 07:20
Dobre tempo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Randy Mott 08.02.2017r. 10:06
If we assume a 20 year investment life for financial purposes, this plant will open with a higher MWhr price than... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE