ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron poszukuje nowego, korzystniejszego finansowania projektu w Stalowej Woli
31.03.2017r. 18:09

Dzięki spłacie dotychczasowych instytucji finansujących budowę gazowo-parowego bloku energetycznego w Stalowej Woli, w życie wszedł pakiet umów, umożliwiających dokończenie i uruchomienie tego bloku do jesieni 2019 r. - wynika z piątkowej informacji grupy Tauron.
Pierwotnie blok, budowany we współpracy grupy Tauron z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) miał być gotowy w 2015 roku, jednak termin nie został dotrzymany z powodu m.in. problemów z wykonawcą, kwestiami finansowymi oraz wątpliwościami co do rentowności przedsięwzięcia. W październiku ubiegłego roku Tauron i PGNiG ustaliły warunki dokończenia tej wartej ok. 1,5 mld zł inwestycji, wymagającej jeszcze wydatkowania ok. 400 mln zł. Teraz umowy dotyczące dokończenia budowy weszły w życie.

Chodzi o aneks do umowy na dostawy paliwa gazowego pomiędzy PGNiG a Elektrociepłownią Stalowa Wola, aneks do umowy sprzedaży energii elektrycznej pomiędzy Tauronem, PGNiG i elektrociepłownią oraz porozumienie między tymi trzema podmiotami w sprawie ustalenia podstawowych warunków brzegowych restrukturyzacji projektu.

"Jest to pakiet umów bardzo istotny z punktu widzenia Tauronu, gdyż dostosowuje obecne umowy handlowe do oczekiwanego terminu oddania bloku do eksploatacji (pierwotnym terminem był czerwiec 2015 r.) oraz do istniejącego otoczenia rynkowego, stanowiąc jeden z elementów umożliwiających dokończenie inwestycji i osiągnięcie przez nią rentowności" - wyjaśnił w piątek PAP wiceprezes grupy Tauron ds. finansowych Marek Wadowski.

Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach kontynuowane będą rozmowy z instytucjami finansowymi w zakresie pozyskania nowego, korzystniejszego finansowania projektu.

"Jednocześnie konsekwentnie realizowane są prace zmierzające do dokończenia budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Trwają kluczowe z tego punktu widzenia przetargi - 27 marca wpłynęło sześć ofert na wykonanie rurociągu wody chłodzącej" - poinformował wiceprezes.

Prace mają zostać zakończone w ciągu roku od daty podpisania umowy, a dodatkowo przewidziano asystę wykonawcy w uruchomieniu układu we wrześniu 2019 r.

Natomiast w marcu ogłoszono zamówienie sektorowe na dokończenie budowy w formule EPCM (projektowanie, kompletacja dostaw, zarządzanie budową), z przewidzianym terminem realizacji 29 miesięcy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania określono na 19 kwietnia br., a oferty będą składane w czerwcu.
"Szacowane nakłady na dokończenie inwestycji wynoszą ok. 400 mln zł, przy czym dokładne kwoty będą znane po wyborze wykonawców poszczególnych +wysp technologicznych+ przy udziale wybranego uprzednio EPCM. Na pewno można powiedzieć, że kwota ta zawiera również nakłady na budowę rezerwowego źródła ciepła, którego nie było w pierwotnym zakresie projektu, a także znaczny poziom rezerwy" - ocenił w piątek Wadowski.

W piątkowym komunikacie Tauron poinformował, iż Elektrociepłownia Stalowa Wola poleciła zapłatę 581,4 mln zł na rzecz dotychczasowych instytucji finansujących przedsięwzięcie, czyli Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Banku Polska Kasa Opieki SA. Oznacza to spłatę wszystkich zobowiązań względem instytucji finansujących - tym samym wchodzą w życie umowy, umożliwiające dokończenie budowy bloku przed końcem 2019 roku.

Porozumienia między PGNiG, Tauronem i elektrociepłownią regulują przede wszystkim warunki rozliczania kar umownych, urynkowienie stosowanych dotychczas formuł cenowych oraz kwestie restrukturyzacji finansowej projektu. Odzwierciedlają też wolę stron co do kontynuacji budowy bloku, wprowadzenia zmian w Umowie Gazowej i Umowie Sprzedaży Energii oraz zmiany formuły finansowania projektu z "project finance" na "corporate finance".

Środki na spłatę kredytów bankowych Elektrociepłownia Stalowa Wola uzyskała z pożyczek udzielonych przez sponsorów projektu - Tauron i PGNiG - po 290,7 mln zł.

"W związku z realizacją zapisów umowy standstill (...) instytucje finansujące będą zobowiązane do zwrotu otrzymanych od sponsorów gwarancji bankowych w łącznej kwocie ok. 629 mln zł, z czego całkowita kwota gwarancji bankowych dostarczonych przez emitenta wynosi ok. 314,5 mln zł" - podał w piątek Tauron.

Budowa bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola to wspólny projekt Tauronu i PGNiG. Blok ma mieć moc 450 megawatów elektrycznych i 240 megawatów cieplnych. Termin oddania inwestycji do użytku był planowany na 2015 rok, ale został przekroczony. Spółki odstąpiły od umowy z wykonawcą bloku - firmą Abener Energia. Zaawansowanie inwestycji szacowano w ubiegłym roku na ok. 85 proc.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Mark 31.03.2017r. 21:51
Nie łatwy to projekt. tauron jednak jak widać nie daje za wygraną.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Miki 03.04.2017r. 10:53
to może niech samochody elektryczne wynajmują za 27 - 35 zł/godzinę. No niby Energa już to robi, ale w Gdańsku - w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE