ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: możliwa budowa kolejnego bloku energetycznego opartego o gaz
20.06.2017r. 12:44

Możliwe, że potrzebna będzie budowa jeszcze jednego bloku energetycznego, poza Stalową Wolą i Żeraniem, opartego o gaz - powiedział podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
"Mamy dwa bloki realizowane, przewidziane jako bloki gazowe: w Stalowej Woli i na Żeraniu. Traktujemy generację opartą na gazie jako element regulacyjny rynku. Prawdopodobne jest, że będziemy potrzebować być może jeszcze jednego bloku gazowego w najbliższym czasie z powodów regulacyjnych" - powiedział.

Naimski poinformował, że w Ministerstwie Energii trwają prace nad długoterminową polityką energetyczną Polski.

"Kiedy zostanie ogłoszona i przedstawiona do dyskusji - to już kwestia Ministerstwa Energii. Jest kilka elementów strategicznych, które w ciągu tego roku zostaną zdecydowane" - powiedział.

"Finalna koncepcja się rodzi. Ogłosimy ją za jakiś czas, krótki" - dodał.

Naimski wyjaśnił, że Polska nie zamierza stawiać sobie założeń dotyczących miksu energetycznego w perspektywie np. 20 lat.

"My wychodzimy od tego, co mamy, czego potrzebujemy, co jest strategicznie korzystne dla kraju" - powiedział.
Powtórzył, że intencją rządu jest, by nie przedłużać w takiej formule jak obecnie kontraktu jamalskiego, który kończy się z końcem 2022 roku.

"Zapisy kontraktu są takie, że o jego losach będziemy formalnie decydować do końca 2019 r." - wyjaśnił.

"Nasza strategia idzie w tym kierunku, by po 2022 r. dostawy ze Wschodu były zastępowane innymi źródłami" - dodał.

Temu ma służyć budowa połączenia ze złożami z Norwegii (Baltic Pipe), rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu i rozbudowa interkonektorów, czyli połączeń gazowych między Polską a krajami sąsiednim.

Zgodnie z założeniami, połączenie ze złożem norweskim ma być uruchomione 1 października 2022 r.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Konino 20.06.2017r. 18:44
Blok powstanie najpewniej w Koninie. Będzie połączony razem z ciepłem do ogrzewania miasta. Najkorzystniejsza i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 20-06-2017r. 22:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE