ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polimex Mostostal kończy restrukturyzację, liczy na nowe duże kontrakty
28.08.2017r. 13:13

Polimex Mostostal kończy już porządkowanie grupy kapitałowej i restrukturyzację, chce aktywnie uczestniczyć w dużych przetargach i systematycznie poprawiać wyniki - zapowiedział prezes spółki Antoni Józwowicz.
"Po pierwszym półroczu zanotowaliśmy poprawę wyników i odwrócenie niekorzystnych trendów. Mam nadzieję, że to jest już trwała tendencja i na stałe powróciliśmy do wypracowywania zysków. Wszystkie koszty i harmonogramy prac mamy pod kontrolą, do końca roku zakończymy procesy restrukturyzacji, ustabilizowaliśmy umowy finansowania" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Józwowicz.

Polimex Mostostal przez kilka ostatnich lat borykał się z problemami finansowymi, które spowodowały konieczność zawierania porozumień z kredytującymi spółkę wierzycielami. Do obrotu na warszawskiej giełdzie ma wkrótce trafić też 150 mln akcji nowej emisji objętych przez Eneę, Energę, PGE i PGNiG Technologie. Środki z emisji mają być wykorzystane głównie na dokończenie budowy bloku w Kozienicach, pozyskanie nowych gwarancji bankowych oraz poprawę płynności.

"Wracają do nas starzy klienci i kontrahenci, jesteśmy już w stanie pozyskiwać gwarancje od banków. Portfel zamówień nam rośnie, również dzięki kontraktom zagranicznym. Odzyskujemy zaufanie na rynku" - powiedział prezes Józwowicz, który zapewnia, że kłopoty Polimex Mostostal ma już za sobą.

Polimex Mostostal przyjął niedawno strategię rozwoju na lata 2017-2023. Teraz wyzwaniem ma być jej przełożenie na działania operacyjne, a także pozyskanie nowych kluczowych kontraktów i obecność na rynkach zagranicznych. Według prezesa, prace na dwóch kluczowych kontraktach: w Elektrowni Kozienice i Elektrowni Opole idą zgodnie z terminem i nie powinny przynieść żadnych negatywnych niespodzianek dotyczących np. wzrostu kosztów.

Polimex Mostostal pozyskał ostatnio kontrakt na budowę instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą o wartości 97 mln zł, z czego Polimex Energetyka otrzyma 54 mln zł netto. Drugi istotny kontrakt, którego realizacja właśnie się zaczyna, to dostawa i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Wartość tego kontraktu to 982,11 mln zł i 111,93 mln euro, z czego na Polimex Mostostal przypada 381,3 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to druga połowa 2020 roku.

"Chcemy w przyszłości startować w kolejnych dużych kontraktach. Złożyliśmy ofertę na budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka, rusza budowa bloku węglowego w Puławach, liczymy na kontrakty z segmentów ciężkiej chemii i nafty, są zapowiedzi przebudowy wielkich tłoczni, budowy polskiej nitki gazociągu do Danii, energetyka jądrowa. Mamy pierwsze kontrakty o wartości po około 20 mln zł pozyskane przez Polimex Budownictwo, staramy się też o zlecenia za granicą, myślimy np. o Litwie" - powiedział Józwowicz.

Aktualny portfel zamówień grupy Polimex-Mostostal ma wartość 2,7 mld zł, a w poszczególnych latach kształtuje się on następująco: 2017 rok 1,3 mld zł, 2018 rok 0,9 mld zł, 2019 rok 0,4 mld zł, w latach następnych 0,1 mld zł.
Wiceprezes Polimeksu Mostostalu Andrzej Juszczyński poinformował, że celem na przyszłość jest, by 1,7-1,9 mld zł rocznych przychodów pochodziło z działalności podstawowej, bez uwzględniania dużych kontraktów. To dałoby marżę EBITDA na poziomie 7-9 proc. Po pierwszym półroczu przychody z działalności podstawowej bez dużych kontraktów wyniosły 680 mln zł.

Polimex Mostostal chce co najmniej podwoić na koniec 2017 roku swoje wyniki finansowe w stosunku do pierwszego półrocza. Po pierwszym półroczu grupa Polimex Mostostal miała 62,5 mln zł zysku operacyjnego, 75,3 mln zł EBITDA, 48,5 mln zł zysku brutto i 34,9 mln zł zysku netto.

"Mówimy o podwojeniu EBITDA, zysku brutto, netto itd. Chcemy, żeby na koniec tego roku nasze segmenty nafta i energetyka miały wyniki zero plus. One mocno nas obciążały w poprzednich latach, więc nie oczekujemy jeszcze dużych marż" - powiedział Juszczyński. W 2016 roku strata segmentu nafta wyniosła 16 mln zł, a energetyki 36 mln zł.

Po pierwszym półroczu przychody operacyjne grupy Polimex Mostostal wyniosły 1,13 mld zł.

"Naszym celem jest osiągnięcie przychodów na koniec roku na poziomie 2,3 mld zł" - powiedział Juszczyński.

W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku grupa Polimeksu Mostostalu obniżyła swoje koszty ogólnego zarządu do 32,2 mln zł z 36,2 mln zł rok wcześniej.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: pracownik 28.08.2017r. 18:37
A kiedy nastąpi przejęcie PGNiG Technologie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE