ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wadowski: zdolność kredytowa Tauronu istotnie się poprawiła
19.09.2017r. 06:05

Między innymi na temat emisji obligacji hybrydowych oraz rozmów z Polskim Funduszem Rozwoju o finansowaniu inwestycji budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie, z Markiem Wadowskim, wiceprezesem Taurona ds. finansowych - rozmawiał "Parkiet"
Na początku rozmowy gazeta giełdy zwróciła uwagę, że coraz więcej europejskich banków i instytucji finansowych ogranicza, albo wręcz całkowicie rezygnuje z finansowania inwestycji związanych z węglem. Wiceprezes Wadowski przyznał, że szczególnie w Europie instytucje finansowe stawiają warunki i oczekują między innymi, iż pozyskane środki zostaną przeznaczone na konkretny niezwiązany z węglem cel, ale także chcą wiedzieć jak finansowane są inwestycje konwencjonalne. Jednak jak podkreślił rozmówca "Parkietu", na razie te obostrzenia nie ograniczają Tauronowi realizacji polityki inwestycyjnej.

Gazeta giełdy zwróciła jednak uwagę, że wobec stosunkowo wysokiego zadłużenia Tauron może być na gorszej pozycji jeśli chodzi o pozyskiwanie finansowania, niż inne grupy energetyczne i z tego względu musi sięgać po niestandardowe instrument. Według wiceprezesa Wadowskiego Grupa nie mama ani tak silnej pozycji, by stawiać bardzo wyśrubowane warunki, ale też tak słabej, by nie móc negocjować. Odnosząc się do stwierdzenia o niestandardowych instrumentach finansowych rozmówca "Parkietu" zwrócił uwagę, że warunki dla obligacji hybrydowych emitowanych w 2016 r. obejmowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny są rynkowe dla tego typu instrumentów, a różnica polega tylko na tym, że EBI wpłaci Tauronowi premię z terminową realizację finansowanego zadania. Wiceprezes Wadowski wyjaśnił również, że choć marże rynkowe na tego typu instrumentach oscylują wokół 200-300 punków bazowych powyżej standardowych senioralnych papierów dłużnych, to są praktycznie traktowane przez banki jak quasi-kapitał i w efekcie nie bierze się ich pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika zadłużenia, którego przekroczenie kosztowałoby spółkę znacznie więcej.
Jak podkreślił wiceprezes Wadowski, dzięki podpisaniu programów emisji obligacji hybrydowych oraz prowadzonej w grupie optymalizacji kosztów, zdolność kredytowa Tauronu istotnie się poprawiła.

Rozmowa dotyczyła również finansowania projektu budowy nowego bloku w Jaworznie. Według deklaracji wiceprezesa Wadowskiego Tauron nie planuje w związku z tą inwestycją emisji kolejnych papierów dłużnych. Jednocześnie rozmówca "Parkietu" zapowiedział, że do końca roku mają być ustalone ostateczne warunki uczestnictwa w tym projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak ujawnił, rozmowy z PFR dotyczą między innymi kwestii harmonogramu inwestycji i możliwych działań w przypadku ewentualnego opóźnienia się inwestycji. Jak zastrzegł Wadowski, Tauron nie widzi obecnie zagrożenia kolejnych opóźnień przy budowie nowego bloku w Jaworznie.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Kazik 19.09.2017r. 11:45
Przyda się ta kasa na pokrycie rosnących kosztów utrzymania nic nie robienia w EC Stalowa Wola
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 20.09.2017r. 11:41
A kiedy się na tyle poprawi aby wybudować blok w Jaworznie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 26.09.2017r. 21:09
niestety nie widać tego po wypłacie pracownikom dywidend
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE