ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwajcaria po 12 latach badań wprowadza ultracienkie moduły PV
22.09.2017r. 10:29

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Szwajcarska firma Filsom AG została utworzona już w roku 2005 jako spin-off instytutu ETH w Zurichu. Jej celem było opracowanie elastycznych, ultracienkich paneli fotowoltaicznych. W tym celu postawiono na cienkowarstwową technologię CIGS.
Szwajcarska firma potrzebowała aż 12 lat, od momentu utworzenia, na skomercjalizowanie swojej technologii.

Filsom ogłosił teraz, że jest gotowy do sprzedaży elastycznych, cienkowarstwowych modułów CIGS, charakteryzujących się grubością zaledwie 2 mm i wagą 200 g/m2. Szwajcarzy podają, że stosunek mocy do wagi modułów jest 50-krotnie lepszy niż w przypadku tradycyjnych modułów krystalicznych.

- Potrzebowaliśmy czasu, aby przygotować produkt, który wygląda lepiej i ma lepsze właściwości niż produkty konkurencji - komentuje Rahul Budhwar, CEO szwajcarskiej firmy.

W ostatnich latach w szwajcarską firmę zainwestował, obok grupy rodzimych inwestorów, również indyjski potentat Tata Group. Najpierw, w roku 2013, wyłożył 42,5 mln CHF, a dwa lata później dołożył 10 mln CHF. Dzięki tym funduszom Szwajcarzy uruchomili wówczas w Zurychu pilotażową linię produkcyjną o potencjale 15 MW i zapowiadali powiększenie produkcji do 100 MW w skali roku. W międzyczasie Filsom zwiększył maksymalną szerokość swoich paneli z 50 cm do 1 m.
Szwajcarska firma zapewnia teraz, że ich moduły znajdą zastosowanie w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (building integrated photovoltaics - BIPV oraz building applied photovoltaics - BAPV), w transporcie i przenośnej elektronice, ale również w większych, tradycyjnych elektrowniach fotowoltaicznych.

Sprawność ogniw CIGS, które produkuje Filsom, przekracza 20 proc. W badaniach instytutu Empa, które przeprowadzono już na początku 2013 roku, stwierdzono sprawność rzędu 20,4 proc. Empa jest zresztą, obok Tata Group, kluczowym inwestorem w Filsom.

Szwajcarzy zapewniają, że już współpracują z czołowymi firmami z branży motoryzacyjnej, lotniczej i kosmicznej, w celu zastosowania swoich paneli na dachach samochodów czy poszyciu samolotów.

Fot. Filsom AG

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: vder 22.09.2017r. 10:40
KHGM mocno współpracował w technologii cienkowarstwowej PV - CIGS. Ekipa nowa która wymieniała Prezesa Wirha -... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 25-09-2017r. 08:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE