ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Enei: naszym celem jest też zbilansowanie się w ramach grupy
16.10.2017r. 06:09

Między innymi na temat planów inwestycyjnych w segmencie wytwarzania, z prezesem Enei Mirosławem Kowalikiem rozmawiał "Parkiet".
Jak podkreślił w rozmowie z gazetą giełdy prezes Enei, celem Grupy jest utrzymanie pozycji wicelidera na rynku wytwarzania, którą zyskała po przejściu Połańca. Jak zaznaczył, Enea chce bilansować się w ramach Grupy, co oznacza zwiększenie sprzedaży z poziomu około 17 TWh rocznie obecnie, do ponad 20 TWh, przy produkcji wynoszącej około 24 TWh.

Rozmówca "Parkietu" zwrócił uwagę, że w perspektywie 2025 roku trzeba będzie między innymi podjąć decyzję co do dalszych losów bloków 200 MW. Według prezesa analizując możliwości modernizacji tego typu bloków w Połańcu warto wziąć pod uwagę możliwość zmiany paliwa z węgla np. na RDF. Jak wyjaśnia w gazecie giełdy szef Enei, w tym przypadku decydującym czynnikiem będzie kwestia zabezpieczenie paliwa w odpowiedniej ilości i kaloryczności. Jednocześnie prezes Kowalik zaznaczył, że w przypadki takich lokalizacji jak Połaniec, czy Kozienice warto też rozważyć bloki gazowe, które mogłyby pełnić rolę jednostek regulacyjnych.

Gazeta giełdy zapytała również prezesa Enei o losy planów budowy w okolicach Bogdanki instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC). Rozmówca dziennika potwierdził, że grupa przygotowuje się do takiej inwestycji i ma być ona realizowana w latach 2020-2023. Jednocześnie zapowiedział, że w tym przypadku grupa chce skorzystać z mechanizmu rynku mocy.
Według prezesa choć emisyjność takiego bloku przekracza wyznaczoną w pakiecie zimowym graniczę 550 kg/MWh, to ma nadzieję, że uda nam się przekonać KE do zaakceptowania mechanizmu rynku mocy, pokazując unijnym urzędnikom ścieżkę dojścia o tego poziomu. Według prezesa Enei w osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi budowa elektrowni jądrowej.

"Parkiet" zapytał też prezesa Kowalika , jak Enei poradzi sobie ze sfinansowaniem swojego udziału (10 proc.) w projekcie jądrowym, biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej plany, a także zaangażowanie w budowę nowego bloku w Ostrołęce. W ocenie rozmówcy gazety giełdy grupom energetycznym trudno będzie podołać wyzwaniu jakim jest finansowanie takiej inwestycji.

- Warto rozważyć inne modele finansowania inwestycji, np. project finance wykorzystując potencjał finansowy polskich instytucji, funduszy - powiedział prezes Kowalik.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Akcjonariusz 16.10.2017r. 11:14
Najwyraźniej plany rozeojowe Pana Prezesa nie nie obejmują budowy nowego bloku w Ostrołęce.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE