ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea do końca '18 chce podjąć decyzję w sprawie bloku IGCC
23.11.2017r. 14:58

Enea do końca 2018 roku planuje podjąć decyzję w sprawie inwestycji w blok energetyczny w technologii zgazowania węgla - poinformował prezes Enei Mirosław Kowalik.
"Chcemy przeanalizować elementy krytyczne procesu przedinwestycyjnego i podjąć decyzję do końca 2018 roku" - powiedział prezes dziennikarzom.

Dodał, że ewentualna budowa potrwać mogłaby ok. 4 lata i w 2023-24 roku inwestycja mogłaby zostać oddana do eksploatacji.

Enea zakładała w strategii do 2030 roku, że inwestycja w blok w technologii czystego węgla (IGCC) o mocy 300-500 MW ma być istotnym elementem zakładanego wzrostu produkcji energii. Blok miałby być zlokalizowany w okolicach kopalni Bogdanka.

"Chcielibyśmy wykorzystać najbardziej korzystną technologię, która da możliwości rozwoju, produkcję energii elektrycznej, ale może nie tylko" - powiedział Kowalik.
"Mamy zasoby węgla w Bogdance. Ostatnio dostaliśmy koncesję na Pole Ostrów" - przypomniał prezes.

Prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga powtórzył, że początkowo wydobycie z kilku ścian na Polu Ostrów odbywać się będzie poprzez infrastrukturę podziemną, a budowa nowego szybu ruszy ok. 2025 roku i potrwa do ok. 2030 roku.

"Wtedy pojawią się rzeczywiste koszty tego projektu. Szacujemy koszt inwestycji na 1,2-1,3 mld zł" - powiedział Szlaga.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 50 23.11.2017r. 22:39
Suma substratów jest stała. Jedyne rozwiązanie dla węgla to kocioł PFBC dla małej kogeneracji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE