ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea oddaje do użytku nowy blok w Elektrowni Kozienice
19.12.2017r. 18:16 19.12.2017r. 16:32

Grupa Enea oficjalnie oddała do użytku nowy blok węglowy na parametry nadkrytyczne o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice. We wtorek przedstawiciele Enei oraz firm wykonawczych w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisali protokół przekazania inwestycji do eksploatacji. Jest to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie.
B11, bo tak nazywa się w skrócie nowy blok, to największa inwestycja Grupy Enea. Wysokosprawna jednostka energetyczna ma moc 1075 MW brutto.
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologii na parametry nadkrytyczne, blok osiąga sprawność na poziomie 45,6 proc., co pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 25 proc.w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie projektu kotła, turbiny i generatora nowego bloku w Elektrowni Kozienice, pozwalają na wytworzenie tej samej ilości energii elektrycznej przy mniejszym zużyciu paliwa, którym jest węgiel kamienny. Pozwala to na osiągnięcie przez B11 najlepszych parametrów środowiskowych oraz zoptymalizowanie kosztów wytworzenia energii.

Moc 1075 MW, wysoka sprawność wytwarzania oraz wysoka dyspozycyjność bloku na poziomie ponad 92 proc. sprawiają, że B11 jest rekordzistą w historii krajowej energetyki. Blok jest jednocześnie jedną z największych i najsprawniejszych instalacji tego typu na świecie. Blok zwiększa moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych o 1/3 do poziomu około 4.000 MW, co ma pozwolić Enei Wytwarzanie osiągnąć 13 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat.

Blok został zaprojektowany tak, by spełniać restrykcyjne normy środowiskowe wprowadzane w Unii Europejskiej. Już dziś B11 nie tylko spełnia, ale i wyprzedza wymagania mających obowiązywać od 2021 wytycznych dyrektywy BAT. Wynik ten został uzyskany dzięki zastosowaniu nowoczesnych instalacji, w tym instalacji katalitycznego odazotowania spalin (SCR), elektrofiltru oraz instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) metodą mokrą wapienną. Istotne znaczenie w zakresie ochrony środowiska ma również wysoka sprawność całej instalacji. Nowy blok Elektrowni Kozienice oszczędza również wodę - jednostka pracuje w tzw. obiegu zamkniętym. Umożliwia to wysoka na 185 m chłodnia kominowa. Jej zadaniem jest obniżanie temperatury wody wykorzystywanej w zamkniętym obiegu do chłodzenia całej instalacji. W czasie pracy bloku z tej gigantycznej konstrukcji wydobywa się głównie para wodna.

Budowa bloku o mocy 1075 MW rozpoczęła się w 2012 roku, kamień węgielny pod B11 wmurowano 21 listopada. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum wykonawcze złożone z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) - jednego ze światowych liderów w zakresie instalacji wytwórczych energii elektrycznej i Polimex-Mostostal - krajowego lidera w zakresie realizacji inwestycji energetycznych i infrastrukturalnych. Mitsubishi Hitachi Power Systems Group dostarczyła kocioł wraz z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania.

Turbina i generator, które są sercem nowego bloku, wraz z komponentami oraz urządzenia oczyszczania spalin pochodzą od japońskiej firmy macierzystej Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd. Polimex-Mostostal odpowiedzialny był za kluczowe prace konstrukcyjne, budowlane i wykończeniowe.

W szczytowym momencie na placu budowy pracowało jednocześnie 3,2 tys. specjalistów. Cała inwestycja złożona była z około 30 tys. szczegółowych zadań. Ich precyzyjne wykonanie sprawiło, że dziś, po wielu zakończonych sukcesem testach i próbach, cała skomplikowana instalacja produkuje energię elektryczną.
Nowa jednostka zwiększyła moce wytwórcze Grupy Enea do 6,2 GW. Sama Elektrownia Kozienice zwiększyła moc zainstalowaną o 1/3 - do poziomu około 4 tys. MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło właśnie z Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości elektrowni w kraju.Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii:
W najbliższych latach przed polską energetyką stanie wiele nowych wyzwań związanych m.in z koniecznością sprostania wymogom polityki klimatycznej UE. Do tego niezbędne są m.in. nowe inwestycje w moce wytwórcze. Nowoczesny i zaawansowany technologicznie projekt Enei
w Kozienicach to ważny element modernizacji branży energetycznej. Jego realizacja wpisuje się w kierunki polityki energetycznej Ministerstwa Energii.

Mirosław Kowalik, Prezes Enei:
- Oddanie do użytku nowoczesnego bloku w Elektrowni Kozienice na nadkrytyczne parametry pary to szczególny moment w historii Grupy Enea. Zakończyliśmy naszą największą i technologicznie zaawansowaną inwestycję przy współpracy i zaangażowaniu wielu osób, firm, instytucji, urzędów, banków - wszystkim należą się wyrazy uznania i podziękowania. Nowy blok Elektrowni Kozienice jest ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. B11 udowadnia, że możemy w Polsce produkować energię elektryczną w oparciu o paliwo węglowe z poszanowaniem środowiska naturalnego. Na ten sukces złożyła się praca i zaangażowanie wielu osób, firm, instytucji finansowych, zespołów. Jest to również przykład profesjonalnej współpracy wszystkich stron. Podziękowania należą się wszystkim służbom uczestniczącym w tej inwestycji.
Nasza Grupa, zgodnie ze Strategią Rozwoju, konsekwentnie zwiększa krok po kroku moce wytwórcze. Nasza nowa, nowoczesna , wysokosprawna jednostka zabezpiecza rosnące zapotrzebowanie krajowej gospodarki na energię elektryczną. B11 to stabilne źródło energii elektrycznej wykorzystujące krajowe paliwo i stanowić będzie istotny fundament bezpieczeństwa energetycznego polskiego sektora elektroenergetycznego i gospodarki.
Elektrownia Kozienice jest strategicznym punktem na energetycznej mapie Polski. Dbamy tu o bezpieczeństwo energetyczne kraju i prąd w gniazdkach wielu milionów Polaków. Chcę szczególnie podziękować wszystkim zaangażowanym w projekt i realizację inwestycji w poszczególnych etapach. Dzięki znakomitej organizacji, współpracy wielu podmiotów, a przede wszystkim pracy kilku tysięcy specjalistów, B11 produkuje prąd, który zasila naszych Klientów. To nasz wspólny, wielki sukces.

Krzysztof Figat, Prezes Enei Wytwarzanie:
- B11 to największa inwestycja od czasu wybudowania naszej elektrowni. Nowy blok daje nam - jako wytwórcy energii i pracodawcy - perspektywę istnienia w tej lokalizacji przez co najmniej 40 kolejnych lat. Dzień 19 grudnia jest zwieńczeniem ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych
w projekt i dowodem na to, że inwestycja była realizowana z najwyższą starannością i zaangażowaniem. Za ten wysiłek serdecznie dziękuję. Jesteśmy dumni, że tak nowoczesna jednostka pracuje w Elektrowni Kozienice, a energia elektryczna wytwarzana tutaj trafia już do co dziewiątego Polaka.
Dziś na stałe wpisujemy się w historię polskiej energetyki. B11 to pierwsza tak nowoczesna instalacja w naszym kraju, produkująca prąd z węgla kamiennego. Tym projektem przecieraliśmy szlak dla kolejnych nowoczesnych bloków energetycznych, które powstają w Polsce. Oddając do użytku B11, potwierdzamy, jak ważna jest dla Enei misja zawodu energetyka, którą jest zapewnianie dostępności energii elektrycznej.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2012 roku. Wykonawcą w formie "pod klucz" jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) i Polimex-Mostostal. Wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto.


KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Opolanin 19.12.2017r. 17:02
Gratulacje dla Donalda! To dzięki niemu tak inwestycja powształa!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Emeryt energetyk 19.12.2017r. 22:30
To chyba chodzi McDonalda!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-12-2017r. 10:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: elma 20.12.2017r. 13:28
Gratuluję znakomitym specjalistom z Wydziału Nadzoru Technicznego Enei, inspektorom ILF i całej rzeszy specjalistów,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wacek 20.12.2017r. 18:40
tak to rzeczywiście chodzi McDonalda.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE