ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Enei: rozstrzygnięcie przetargu na budowę bloku w Ostrołęce na początku 2018 r.
19.12.2017r. 19:42 19.12.2017r. 18:12

Przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka powinien zostać rozstrzygnięty na początku przyszłego roku - poinformował prezes Enei Mirosław Kowalik.
"Do końca roku czekamy na oferty od wykonawców. Jak najszybciej chcemy je ewaluować. Chcielibyśmy rozstrzygnąć przetarg na początku przyszłego roku. Możliwe, że w styczniu, w zależności od liczby złożonych ofert" - powiedział dziennikarzom prezes Kowalik.

Enea i Energa, które mają wspólnie realizować inwestycję, prowadzą prace nad modelem finansowym.

"Pracujemy nad modelem finansowym, by ta inwestycja była jak najbardziej opłacalna dla obu grup" - powiedział prezes Enei.

"Liczymy na dobre oferty, bo ekonomia projektu jest zależna też od capeksu i od tego jaki będzie tenor aukcji w rynku mocy. Spinamy ten projekt, rozmawiamy z instytucjami finansowymi, które są zainteresowane strukturyzowaniem, finansowaniem. Jesteśmy dobrej myśli" - dodał Kowalik.

Pytany, czy w projekt zaangażować może się PFR, odpowiedział: "Każda ewentualność może być brana pod uwagę. Będziemy prowadzić rozmowy po tym, jak otrzymamy oferty od wykonawców. Teraz jest tylko wyrażenie woli przystąpienia do rozmów".

Dodał, że w pierwszej kolejności grupy będą prowadzić rozmowy z krajowymi instytucjami, ale zgłaszają się też zagraniczne instytucje.
Kowalik wskazał, że finalna decyzja inwestycyjna co do budowy wymagać będzie zgód korporacyjnych.

"Ustawę o rynku mocy już mamy. Teraz jest kwestia notyfikacji. Jak będzie notyfikacja, to będziemy mogli pewne przybliżenia odnośnie naszego zachowania na rynku mocy założyć" - powiedział prezes Enei.

Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, pytany o sposób finansowania inwestycji w Ostrołęce, odpowiedział: "Są zaangażowane dwie firmy energetyczne i mogą to budować w ramach swojego budżetu, na bilansie".

Pytany, czy do projektu mogą dołączyć kolejne podmioty, np. instytucje finansowe, odpowiedział: "Od nich (Enei i Energi - PAP Biznes) zależy kogo ewentualnie wprowadzą".

Dodał, że jeśli rozstrzygnięcia w Komisji Europejskiej będą korzystne, to "te inwestycje staną się naprawdę rentowne, będą chętni do finansowania".

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Księgowy 19.12.2017r. 22:12
Dzięki decyzjom Komisji Europejskiej inwestycje rentowne mogą stać się naprawdę rentowne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 19.12.2017r. 22:26
Tyle że Ostrołęka nie wejdzie do rynku mocy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE