ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen porozumiał się z wykonawcą bloku we Włocławku, konsorcjum wdroży dodatkowe rozwiązania
28.03.2018r. 12:06

Orlen po dziewięciu miesiącach rozmów porozumiał się konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska w sprawie ostatecznego rozliczenia kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe we Włocławku. W ramach rozliczenia umowy konsorcjum ma między innymi wdrożyć rozwiązania z zakresu Digital, mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy bloku.
Jak informuje Orlen dla toczących się od czerwca ubiegłego roku negocjacji z konsorcjum generalnego wykonawcy inwestycji bloku gazowego we Włocławku przełomowym punktem było lutowe spotkanie w Montrealu, od momentu którego rozmowy znacznie przyspieszyły. Jednym z ważnych elementów porozumienia mają być między innymi zaawansowane rozwiązania cyfrowe z zakresu diagnostyki predykcyjnej, pozwalającej na unikanie potencjalnych awarii i podnoszenie dyspozycyjności bloku. Ponadto, koncern ma zyskać dostęp do narzędzi służących do bieżącego analizowania pracy bloku na tle innych jednostek zrealizowanych przez General Electric, co umożliwi optymalizację jego funkcjonowania. Rozliczenia będą obejmowały także nowoczesne rozwiązania cyfrowe z zakresu cyberbezpieczeństwa.

- Osiągnięty kompromis z konsorcjum wykonawców bloku we Włocławku jest wynikiem trudnych negocjacji ale również racjonalnego podejścia obu stron. Porozumienie zagwarantuje PKN Orlen rekompensatę m.in w postaci rozwiązań cyfrowych, zgodnych z ideą Przemysłu 4.0, które mogą przełożyć się na wyższą efektywność całego obszaru Downstream - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zwrócił on jednocześnie uwagę, że już w ostatnim kwartale 2017 r. blok we Włocławku wypracował ok. 30 mln EBITDA, a wkład obszaru energetyki w generowanie wyniku finansowego Grupy będzie wzrastał, szczególnie po zakończeniu inwestycji w Płocku. - Już odnotowano istotny wzrost w sprzedaży energii elektrycznej zarówno na rynku hurtowym, jak również do odbiorców końcowych - w 2017 roku zakontraktowano ponad 4,8 TWh z tego około 1TWh energii do małych i średnich przedsiębiorstw - dodał prezes.

Elektrociepłownia we Włocławku dostarcza parę technologiczną do Anwilu oraz energię elektryczną na potrzeby grupy kapitałowej jak również Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Wkrótce, w związku z realizowaną inwestycją budowy podobnego bloku w Płocku moce energetyczne PKN Orlen w Polsce sięgną 1,6 GW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE