ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSE realizuje inwestycje za ponad 600 mln zł na Pomorzu Zachodnim
12.04.2018r. 14:16

Dziewięć przedsięwzięć o wartości przekraczającej 600 mln zł prowadzą na Pomorzu Zachodnim Polskie Sieci Energetyczne. W ciągu kilku lat ma tam powstać 70 kilometrów nowych linii o napięciu 400 kV oraz około 120 kilometrów linii 220 kV.

Na Pomorzu Zachodnim w planach jest m.in. rozbudowa stacji 110 kV Pomorzany o rozdzielnię 220 kV w Szczecinie - powiedział dziennikarzom w czwartek w Szczecinie zastępca dyrektora departamentu rozwoju systemu PSE Tomasz Tarwacki.

W planach jest także rozbudowa stacji 110 kV Recław i rozdzielni 220 kV - powiedział Tarwacki. "Ta stacja oprócz zasilania obszaru będzie miała także za zadanie wyprowadzanie mocy z tamtejszych farm wiatrowych tj. 370 MW, które są na tym obszarze, a w przyszłości może będzie ich jeszcze więcej" - dodał.

Do najważniejszych projektów inwestycyjnych w regionie należą linia najwyższych napięć 400 kV Krajnik - Baczyna oraz linie 220 kV: Glinki-Recław oraz Krajnik-Glinki.

Ważnym elementem układu sieci, mającym zapewnić bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji szczecińskiej jest rozbudowa wspomnianej stacji 110 kV Pomorzany o rozdzielnię 220 kV i budowa linii 220 kV Pomorzany - nacięcie linii Krajnik - Glinki. Realizacja tej inwestycji, podobnie jak przebudowa kluczowej dla zasilania Szczecina linii Krajnik-Glinki jest utrudniona z powodu blokowania rozpoczęcia procedur planistycznych przez władze gminy Kołbaskowo - wynika z informacji PSE. Według spółki projekt linii 220 kV Pomorzany - nacięcie linii Krajnik - Glinki jest opóźniony w stosunku do pierwotnego kontraktu o ponad trzy lata. Przedsięwzięcia są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznych i nieprzerwanych dostaw energii dla mieszkańców Szczecina i okolic - podkreślają przedstawiciele spółki. Inwestycje mają także na celu poprawę pewności zasilania, głównie zachodniej części aglomeracji szczecińskiej, tak aby uniknąć w przyszłości ewentualnych katastrof energetycznych.
Obecnie zasilanie województwa zachodniopomorskiego i aglomeracji szczecińskiej zależy od starej linii 220 kV, łączącej stacje elektroenergetyczne Krajnik i Glinki. Linia umożliwia wyprowadzenie mocy z Elektrowni Dolna Odra. Tam produkowana jest energia zasilająca aglomerację szczecińską oraz odbiorców z dalszych części kraju.

O ile obecny stan lokalnej sieci pozwala w normalnych warunkach na wymagany przesył energii, tak w sytuacji awaryjnej infrastruktura ta może nie zapewnić wystarczającego zasilania dla Szczecina - podaje PSE.

Spółka planuje zasilać region Szczecina przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV. Uzyskany w ten sposób pierścieniowy układ sieci sprawi, że nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów, energię będzie można dostarczyć z innego kierunku - wynika z Informacji PSE.

PSE są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 200 kV o łącznej długości ponad 14 tys. kilometrów oraz 106 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE