ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Puls Biznesu": JSW może zaangażować się w budowę bloku C w Ostrołęce
09.01.2019r. 02:11

Jednym z pomysłów na sfinansowanie budowy bloku w elektrowni jest zaangażowanie Jastrzębskiej Spółki Węglowej - pisze w środowym wydaniu "Puls Biznesu". Z kolei według "Dziennika Gazety Prawnej", w tle trwa walka o utrzymanie stanowiska przez prezesa JSW Daniela Ozona, który ma sprzeciwiać się planom zaangażowania JSW w inwestycję w Ostrołęce.
"Puls Biznesu" przypomina że, "budowa bloku w Ostrołęce, która ma być ostatnim dużym źródłem węglowym w Polsce, ruszyła oficjalnie 28 grudnia 2018 r., bo wtedy wydano tzw. NTP (notice to proceed). Do dziś projekt nie ma jednak zagwarantowanego finansowania, mowa była dotychczas o przymiarkach" - czytamy w dzienniku.

"Do rozmów o udziale w finansowaniu Ostrołęki zasiadła PGE, największa firma energetyczna w kraju, kontrolowana przez państwo. Nieoficjalnie mówi się zaś o zaangażowaniu pieniędzy Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - podkreślono w artykule.

W "PB" napisano, że według rozmówców dziennika, współfinansującym projekt w Ostrołęce mogłaby być Jastrzębska Spółka Węglowa. Państwowa firma specjalizuje się wprawdzie w wydobycie węgla koksującego, ale w specjalnym funduszu zamkniętym (JSW Stabilizacyjny FIZ), zdeponowanym w PGE, ulokowała aż 1,8 mld zł".

"Tymczasem nasi rozmówcy twierdzą, że Daniel Ozon, prezes spółki, nie ma takich planów" (...) Wszystko wskazuje na to, że Daniel Ozon zostanie odwołany. Nalega na to Krzysztof Tchórzewski, minister energii, nadzorujący JSW" - pisze środowy "PB".

"Dla JSW jest to skarbonka na złe czasy, a gotówka inwestowana jest głównie w państwowe obligacje. Zakusy Ministerstwa Energii i PGE trwają nie od dziś, ale regulamin jasno precyzuje politykę inwestycyjną funduszu. Można ją wprawdzie zmienić lub wręcz wypłacić pieniądze, ale musiałaby to być decyzja władz i akcjonariuszy JSW" - podała gazeta.

- To pieniądze na kryzys, który może przyjść w 2020 r. Ceny węgla koksowego, naszego produktu będącego przecież bazą do produkcji stali, a nie energetyki, będą powoli spadać. Poza tym my już ratowaliśmy Kompanię Węglową, kupując za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice - powiedział cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.
Według DGP odwołanie Daniela Ozona może nastąpić na posiedzeniu rady nadzorczej JSW, które zaplanowano na 10 stycznia br.

Dziś o godz. 10.30 w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach przy ul. Floriana 7 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca sytuacji w JSW i groźby wybuchu konfliktu społecznego w tym przedsiębiorstwie - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe związku.

Organizatorami konferencji są przedstawiciele trzech central związkowych z JSW SA: NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce i Związku Zawodowego Kadra, którzy sprzeciwiają się planowanym zmianom personalnym w zarządzie spółki i sposobowi, w jaki reprezentanci nadzoru właścicielskiego sprawują kontrolę nad firmą.

W konferencji obok liderów reprezentatywnych central związkowych z JSW SA udział weźmie przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Jak informuje DGP, związkowcy nie wykluczają w czwartek blokady siedziby spółki.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" wczoraj do wieczora trwała walka o utrzymanie stanowiska przez Daniela Ozona. Miał być w nią zaangażowany sam premier Mateusz Morawiecki, do którego związkowcy wysłali kolejny list w obronie prezesa i nadal domagają się objęcia JSW nadzorem szefa rządu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Orlenu i Lotosu.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 09.01.2019r. 15:11
Ciekawe czy Ozon za pozostawienie go na stanowisku będzie się chciał wykupić zrzutką kasą na Ostrołękę czy też liczy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gjey 09.01.2019r. 15:29
A za te chore z góry plany zapłaci klient. Górnicy dalej beda się zabawić na bogato.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE