ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowe Czarnowo. Niebawem przetarg na budowę dwóch bloków energetycznych na paliwo gazowe
21.05.2019r. 14:34

Na przełomie maja i czerwca br. zaplanowano ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie), należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, wybuduje dwa nowe bloki energetyczne zasilane paliwem gazowym.
Na przełomie maja i czerwca br. ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy inwestycji - poinformowali we wtorek w Nowym Czarnowie przedstawiciele PGE. W czwartym kwartale br. lub pierwszym kwartale 2020 r. zaplanowano rozstrzygnięcie postępowania na wybór generalnego wykonawcy. Z kolei rozpoczęcie eksploatacji nowych bloków, z których każdy będzie miał około 700 MW mocy to czwarty kwartał 2023.

Zamówienie obejmuje m.in. zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną i naziemną - wynika z informacji służby prasowych spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Spółka szacuje, że budowa nowych bloków w Elektrowni Dolna Odra będzie wiązała się z nakładami inwestycyjnymi w wysokości około 4 mld zł.

Decyzja o rozbudowie Elektrowni Dolna Odra ma na celu odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni, zapewnienie jej długoterminowej konkurencyjności i zgodności z wymaganiami polityki klimatyczno-energetycznej UE.

Po rozbudowie elektrowni jej moce wzrosną ponad dwukrotnie, co sprawi, że znajdzie się ona w czołówce największych polskich elektrowni. Kilka lat wcześniej przyszłość zakładu, którego nie objęły wtedy plany inwestycyjne, była niepewna.

"Finalizujemy właśnie dwie największe inwestycje Grupy PGE w ostatnich latach, czyli budowę dwóch nowych bloków w Opolu o łącznej mocy 1800 MW i budowę nowego bloku w Turowie o mocy 496 MW" - powiedział wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Ryszard Wasiłek. Jak dodał, "niebawem do grona tych megainwestycji dołączą dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy około 1400 MW".
"Jestem przekonany, że podobnie jak w przypadku realizowanych przez nas do tej pory inwestycji, przedsięwzięcie to będzie kołem zamachowych dla rozwoju lokalnego rynku, a w dłuższej perspektywie dużym wsparciem dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i gwarancją stabilnych miejsc pracy dla lokalnej społeczności" - powiedział Wasiłek.

Z kolei szef MSWiA Joachim Brudziński mówił, że "likwidacja tego zakładu skazałaby nas na konieczność zakupu energii z innych kierunków. Być może właśnie o to chodziło, żebyśmy kolejny polski zakład, a szczególnie w tym rejonie naszego kraju likwidowali. Ileż takich zakładów padło przez politykę, przepraszam za dosadność określenia, podwiniętego ogona. Jak ktoś tam tupnie w Berlinie czy Brukseli, to trzeba było likwidować. (...) Ileż zakładów upadło, bo tutaj rzekomo miało się nic nie opłacać, wszystko było za drogo i mamy tego efekty" - dodał Brudziński.

Wszystkie trzy elektrownie wchodzące w skład Zespołu Dolna Odra (ZEDO-PAP), czyli Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Szczecin i Elektrownia Pomorzany zostaną dostosowane do zaostrzonych wymagań środowiskowych, tzw. Konkluzji BAT, które wejdą w życie w sierpniu 2021 r. - podała spółka.

W ciągu trzech ostatnich lat w elektrowniach wchodzących w skład ZEDO na inwestycje "prośrodowiskowe" i odtworzeniowe spółka PGE GiEK wydała 384 mln zł.

Spółka poinformowała także, że na terenach ZEDO istnieje duży potencjał budowy mocy, wykorzystujących energię pochodzącą ze słońca (PV).

W ramach uruchomionego w kwietniu Programu PV GK PGE, na terenach ZEDO powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 100 MW. Program zakłada uzyskanie 25 proc. udziału PGE w krajowym rynku PV do 2030, co w zależności od prognoz oznacza od 1,5 do nawet 2,5 GW mocy. Zgodnie ze Strategią GK PGE, do 2030 roku zakładany udział w produkcji energii z OZE osiągnięcie 25 proc. Cel ten będzie realizowany przede wszystkim przez Program Offshore, którego uzupełnieniem będzie energia wyprodukowana w panelach słonecznych.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: geotermalny 21.05.2019r. 22:03
czy Szanowna Redakcja/Czytelnicy cire.pl, posiada wiedzę jakie będzie średnie zużycie gazu w skali roku przez dwa ww.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 22-05-2019r. 11:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 22.05.2019r. 06:30
Ciekawe, że nie siegnęli po rozwiązania zasilania wysoko temperaturowego geotermalnego dla tych nowych bloków.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE