ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa pożyczy Elektrowni Ostrołęka maksymalnie 340 mln zł
23.12.2019r. 17:13

Energa podpisała z Elektrownią Ostrołęka i Eneą umowę pożyczki, na podstawie której Energa pożyczy Elektrowni Ostrołęka maksymalnie 340 mln zł - podała grupa w komunikacie. Pierwsza transza w kwocie 160 mln zł zostanie wypłacona 23 grudnia 2019 r.
Udzielenie pożyczki stanowi częściowe wykonanie przez Energę swoich zobowiązań z porozumienia z kwietnia 2019 r. zawartego pomiędzy Energą i Eneą w sprawie finansowania budowy Elektrowni Ostrołęka C.

Kwota pożyczki zaciągniętej przez Elektrownię Ostrołęka wynosi maksymalnie 340 mln zł i będzie wypłacana w transzach, na uzasadniony wniosek związany z realizacją projektu. Pierwsza transza w kwocie 160 mln zł zostanie wypłacona 23 grudnia 2019 r.

Odsetki od udzielonej pożyczki mają być wyliczane w oparciu o stopę procentową odzwierciedlającą koszt kapitału w sektorze elektroenergetycznym, która będzie aktualizowana na koniec I, II oraz III kwartału 2020 r.

Spłata pożyczki ma nastąpić jednorazowo wraz z odsetkami w terminie do 26 lutego 2021 r.

Ponadto, na podstawie umowy pożyczki Energa dokonała warunkowej sprzedaży połowy wierzytelności przysługującej jej z umowy wobec pożyczkobiorcy na rzecz Enei.

Zbywane wierzytelności przejdą na Eneę po spełnieniu warunków zawieszających określonych w porozumieniu z kwietnia 2019 r. w późniejszej z dat: 31 stycznia 2021 r. lub w dacie zapłaty przez Eneę na rzecz Energi pełnej kwoty ceny.
Wierzytelności mogą być, po dniu 31 stycznia 2021 r., skonwertowane przez Energę oraz Eneę na kapitał Elektrowni Ostrołęka.

Jednocześnie Energa poinformowała, że z tymi samymi podmiotami zawarła aneks do umowy pożyczki z 17 lipca 2019 r., zawartej z Elektrownią Ostrołęka C na kwotę do 76 mln zł.

Do dnia zawarcia aneksu Energa wypłaciła dwie transze, w sumie 58 mln zł. Połowa wierzytelności wynikających z tej umowy została przelana na rzecz Enei na mocy umowy z września. Energa i Enea zamierzają dokonać konwersji swoich wierzytelności z tej umowy na udziały w kapitale zakładowym pożyczkobiorcy. Aneks został zawarty w celu wydłużenia okresu spłaty pożyczki do 31 stycznia 2020 r. w celu umożliwienia dopełnienia wymogów korporacyjnych niezbędnych do konwersji.

Jak podkreśliła Energa, spółka nie informowała wcześniej rynku o zawarciu w lipcu umowy pożyczki oraz cesji części wierzytelności na Eneę, "z uwagi na kwoty tych transakcji poniżej progu istotności z perspektywy działalności Energa i dotychczasowej praktyki informacyjnej Energa, uznając te umowy za niespełniające kryterium umowy znaczącej, a także mając na uwadze, że były to transakcje realizowane w wykonaniu Porozumienia z 30 kwietnia 2019 r., o których rynek był informowany".

"Mając na uwadze zawartą Umowę Pożyczki i istotną kwotę zaangażowania Energa z tego tytułu, Umowa Pożyczki 1 i Aneks uzyskały w ocenie Energa status umów znaczących, a informacja o ich zawarciu stała się istotna dla rynku dla przedstawienia pełnego obrazu aktualnego zaangażowania finansowego Energa w Projekt (Ostrołęka C - PAP) i dalszych planów inwestycyjnych z nim związanych" - poinformowała też Energa.

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Nowy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku.
PAP, CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE