ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Wytwarzanie i Gaz-System podpisały porozumienie ws. przyłączenia Elektrowni Kozienice
11.02.2020r. 13:06 11.02.2020r. 12:31

Enea Wytwarzanie i Gaz-System podpisały we wtorek porozumienie na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej Gaz-System.
Enea planuje w przyszłości zastąpić część wyeksploatowanych bloków węglowych klasy w Kozienicach gazowymi. Zgodnie z porozumieniem, podpisanie umowy o przyłączenie Kozienic do sieci gazowej nastąpi w 2023 r.

Gaz do elektrowni ma być dostarczany z gazociągu Gustorzyn-Wronów, który jest na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych.

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podkreślał, że operator patrzy, jak zmienia się struktura energetyczna i nie może czekać z budowaniem gazociągów, które umożliwią sprostanie wyzwaniom transformacji energetycznej.

"Przystępujemy do projektowania odpowiednio wcześniej, nie czekamy aż gazociąg Gustorzyn-Wronów będzie gotowy" - zaznaczył Zawartko. Jak mówił, dzięki takiemu podejściu, gaz będzie mógł dostarczony wtedy, gdy klient będzie go potrzebował.

Wiceprezes Enei Wytwarzanie Tomasz Siwak ocenił z kolei, że umowa pozwala swobodnie planować rozwój grupy w oparciu o niskoemisyjne źródła energii, jak gaz. "Dokument pozwala nam zaplanować budowę i rozwój w naszej największej elektrowni, pozwala na budowanie nowych źródeł z wykorzystaniem obecnych zasobów ludzkich i istniejącego zaplecza" - dodał Siwak.

Grupa Enea pozyskała w Gaz-Systemie strategicznego partnera, który umożliwi planowanie strategii i budowy nowych źródeł energii - podkreślił Siwak.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślał, że część wysłużonych elektrowni węglowych będzie zastępowana gazem, a elektrownie gazowe są niezbędne do budowy dużych źródeł odnawialnych, szczególnie wiatrowych na morzu.

"Ta decyzja świadczy, że Polska w dążeniu do obniżania emisji podąża własną drogą" - oświadczył Naimski. Zwiększająca się obecność gazu w polskiej energetyce ma charakter regulacyjny dla OZE - zaznaczył.

"Stara część Kozienic będzie przestawiana na gaz. To świadczy, że w naszej strategii dążymy do tego, żeby nieefektywne źródła energii zastępować najbardziej nowoczesnymi. (...) Wpisujemy się w generalną strategię UE, dążącą do obniżenia emisji CO2 do atmosfery" - mówił Naimski.

Szef sejmowej komisji energii Marek Suski ocenił, że umowa to "wynik strategii państwa, która wpisuje się w europejską strategię obniżania emisji CO2". Nowy gazociąg między Kozienicami a Radomiem umożliwi też dostęp do gazu w południowej części Mazowsza - dodał Suski.

Nie rezygnujemy z energii z węgla, modernizując gospodarkę musimy wykorzystywać różne źródła energii - podkreślał Suski. "Różnorodność jest gwarancją nieprzerwanych dostaw energii" - dodał.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: piotrs 11.02.2020r. 20:06
dobrze, ze proces rozpoczął prezes Elektrowni Kozienice Pan Krzysztof Zborowski...inaczej ten gaz, tak jak dla... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-02-2020r. 11:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE