ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrownia Ostrołęka wnioskuje o zawieszenie prac przy Ostrołęce C
14.02.2020r. 21:22 14.02.2020r. 19:13

Elektrownia Ostrołęka przekazała generalnemu wykonawcy elektrowni Ostrołęka C polecenie zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem - podała Energa w komunikacie. Grupa GE potwierdza gotowość dalszej współpracy ze swoimi klientami i polskim rządem.
Enea i Energa zawiesiły w czwartek finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce o mocy ok. 1000 MW. Decyzja jest związana z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania. Jak podano, analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu.

W piątek 14 lutego 2020 roku spółka Elektrownia Ostrołęka odpowiedzialna za realizuję inwestycji przekazała generalnemu wykonawcy polecenia zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem, z terminem wejścia w życie zawieszenia w dniu 14 lutego 2020 roku. Spółka przekazała również polecenia zawieszenia realizacji kontraktu na przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C.

Generalnym wykonawcą bloku jest konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems.

GE nie odpowiedziało na pytanie, czy widzi możliwość zmiany w projekcie paliwa na gaz i czy byłoby gotowe realizować inwestycję przy ewentualnej zmianie technologii.

"W tym momencie, klient zawarł umowę z GE na budowę elektrowni węglowej. Niemniej jednak, GE potwierdza wolę i gotowość do rozwijania dalszej współpracy z naszymi klientami i polskim rządem, szczególnie w trakcie prowadzonych prac nad rozwojem strategii energetycznej kraju. Każdy kraj ma prawo wyboru optymalnego dla gospodarki miksu energetycznego, a rolą GE jest wspieranie naszych partnerów najlepszymi dostępnymi technologiami, bez względu na rodzaj paliwa" - podało GE w stanowisku przesłanym PAP Biznes.
Wszelkie decyzje dotyczące strategii miksu energetycznego podejmowane są na poziomie politycznym" - dodano.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w Ostrołęce w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5 proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Jak poinformowało PAP Biznes biuro prasowe Enei, na dzień 31 stycznia 2020 roku rozliczono 5 proc. umowy z generalnym wykonawcą. Łączna wartość umowy to 5,05 mld zł netto.

Dotychczas inwestor - spółka Elektrownia Ostrołęka - otrzymała 912,5 mln zł jako kapitał własny (przy czym po 50 proc. udziałów spółki posiadają Energa i Enea) oraz pożyczkę w wysokości 58 mln zł, wypłaconą spółce na mocy umowy z 17 lipca 2019 roku (prawo do wierzytelności z tytułu umowy pożyczki przysługuje po połowie Enerdze i Enei).

Ponadto 23 grudnia 2019 roku, Elektrownia Ostrołęka zawarła z Energą umowę pożyczki na maksymalną kwotę 340 mln zł, wypłacaną w transzach.

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Joket 16.02.2020r. 09:44
GE jest szczęśliwe. Nie tylko wręcz zadowolone dostsnie więcej kasy za nic nie robienie niż wybudowanie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Seti 17.02.2020r. 07:45
A kto biedakowi zabroni bawić się jak bogacz?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: KIM 17.02.2020r. 09:50
A co z aukcją rynku mocy na 2023 dla Ostrołęki C ??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 17.02.2020r. 10:09
Najlepiej zarabia się na deficytach
np. 4 mln USD/MWh
na blackoucie też jak na wojnie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 17.02.2020r. 10:21
czyżby zapadł termin katastrofy gospodarczej wywołany sztuczną inteligencją (masowe bezrobocie). Wpalcowują nowy plan... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 17.02.2020r. 10:25
elektrownia niepotrzebna...
skoro zakupiliśmy 3820 MW w mobilnej energetyce rozproszonej (32 x F35)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jerlat 17.02.2020r. 13:08
Tak wyglądają zabawy niepoważnych polityków poważnymi sprawami gospodarczymi.....
Wstyd...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE