ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: Elektrownia w Ostrołęce powstanie; trwają analizy dotyczące paliwa
17.02.2020r. 11:58

Nowa elektrownia w Ostrołęce na pewno powstanie. Trwają analizy dotyczące paliwa, które miałaby wykorzystywać - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że elektrownia powstanie. Nie dyskutujemy dziś czy kontynuować inwestycję, czy ją zarzucić. Dyskutujemy tylko, jakie powinno być źródło energii w tej elektrowni: czy to powinien być węgiel - jak założono na początku, czy może powinniśmy w obliczu zmieniającej się sytuacji w Europie, polityki klimatycznej i bardzo wysokich kosztów CO2 szukać alternatywnych źródeł energii" - powiedział w poniedziałek Sasin w telewizji wPolsce.

W ubiegłym tygodniu Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce o mocy ok. 1000 MW. Decyzja jest związana z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania. Jak podano, analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu.

Elektrownia Ostrołęka przekazała generalnemu wykonawcy elektrowni Ostrołęka C, czyli konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems, polecenie zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem.

Kontrakt zawarty przez spółkę celową przewiduje możliwość czasowego zawieszenia wykonywania, części lub całości, wynikających z niego obowiązków. Maksymalny łączny okres zawieszeń w trakcie realizacji projektu wynosi 90 dni.

Jak zauważył Jacek Sasin, prawo do zabrania głosu w sprawie kształtu inwestycji będzie mieć też PKN Orlen, jeśli miałoby dojść do transakcji przejęcia przez koncern gdańskiej Energi.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, już po decyzji o zawieszeniu budowy Ostrołęki C, mówił, że Orlen, jako podmiot, który ogłosił wezwanie na akcje Energi, analizuje różne warianty tego projektu. "Nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - oświadczył.
"Jesteśmy w okresie analiz, po którym będziemy w stanie powiedzieć z jakiego paliwa elektrownia będzie korzystać" - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w Ostrołęce w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5 proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Na dzień 31 stycznia 2020 roku rozliczono 5 proc. umowy z generalnym wykonawcą. Łączna wartość umowy to 5,05 mld zł netto.

Dotychczas inwestor - spółka Elektrownia Ostrołęka - otrzymała 912,5 mln zł jako kapitał własny (przy czym po 50 proc. udziałów spółki posiadają Energa i Enea) oraz pożyczkę w wysokości 58 mln zł, wypłaconą spółce na mocy umowy z 17 lipca 2019 roku (prawo do wierzytelności z tytułu umowy pożyczki przysługuje po połowie Enerdze i Enei).

Ponadto 23 grudnia 2019 roku, Elektrownia Ostrołęka zawarła z Energą umowę pożyczki na maksymalną kwotę 340 mln zł, wypłacaną w transzach.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: enea_fan 17.02.2020r. 15:59
...ale motanie. Nikt nie ma odwagi teraz powiedzieć STOP, nie będziemy budować elektrowni Ostrołęka C. Na fali... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: enea_fan 17.02.2020r. 16:03
uzupełnienie
dwie wieże
https://www.youtube.com/watch?time_continue=18&v=AFOmNrPLBuA&feature=emb_logo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: rozsądny 17.02.2020r. 23:02
Pełne niepokoju jest przerywanie projektu w tym stadium realizacji i zastanawianie się nad zmiana paliwa hmm... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-02-2020r. 12:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE