ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obajtek dla "Rzeczpospolitej": z zadowoleniem przyjąłem decyzję o zawieszeniu projektu Ostrołęka C
04.03.2020r. 07:04

Decyzja zarządów spółek Enea i Energa o tymczasowym zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C ma uzasadnienie biznesowe; dlatego przyjąłem ją z zadowoleniem - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. PKN Orlen jest w procesie przejęcia spółki Energa.
"Decyzja zarządów spółek Enea i Energa o tymczasowym zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C ma uzasadnienie biznesowe. Dlatego przyjąłem ją z zadowoleniem. PKN Orlen jest w procesie przejęcia spółki Energa. Właśnie złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek koncentracyjny i prowadzimy due diligence Grupy Energa" - powiedział Obajtek w opublikowanym w środę wywiadzie w "Rzeczpospolitej".

Obajtek zapewnia, że w Ostrołęce "na pewno będzie realizowana inwestycja".

"Analizowane są różne warianty, tak aby wpisywały się w strategię PKN Orlen. Od początku podkreślam, że dla nas priorytetem jest rozwój OZE i aktywów opartych na gazie ziemnym, bo to wpisuje się w nasze założenia strategiczne. Nie zrobimy niczego, co będzie szkodliwe dla obu koncernów, polskiej gospodarki czy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Aby jednak szczegółowo wypowiadać się na temat inwestycji jakiejś spółki, trzeba być jej właścicielem" - mówi szef paliwowej spółki.
Pytany, czy 7 zł za akcję Energi, które PKN Orlen oferuje, to za mało, Obajtek mówi, że spółka chce kupić Energę, "ale jak każdemu inwestorowi zależy nam, żeby transakcję zamknąć na podstawie faktycznej wyceny rynkowej tej spółki".

Dopytywany po co Orlenowi Energa, tłumaczy, że obejmując stanowisko szefa Orlenu, zapowiadał, iż spółka musi stać się multienergetyczną firmą.

"Jeśli koncern ma się rozwijać i sprostać wymaganiom coraz bardziej konkurencyjnego rynku, trzeba dywersyfikować obszary działalności. Dlatego rozwijamy nowoczesną petrochemię, ciężką chemię, nowoczesne rafinerie i silny pion energetyczny. Ten ostatni już przynosi satysfakcjonujące zyski, ale mamy plany jego wzmocnienia i do tego potrzebna nam właśnie Energa. Mamy projekt związany z offshore, inwestujemy w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania energii, mamy kogenerację" - powiedział prezes PKN Orlen.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Prawnik 04.03.2020r. 07:42
Niech pan kupi jeszcze Eneę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uważny Akcjonariusz 04.03.2020r. 08:17
Już dzieli skórę na niedźwiedziu, a Energa po giełdzie za więcej chodzi.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 05-03-2020r. 07:32 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 04.03.2020r. 15:13
Decyzje biznesowe to może podejmować właściciel, który płaci z własnej kieszeni. W energetyce, od pewnego czasu,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE