ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrociepłownia Stalowa Wola zsynchronizowana z siecią
04.03.2020r. 16:50

Pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną turbozespołu gazowego nowego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola miała miejsce 4 marca 2020 - poinformował Tauron.
Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zapewni 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców miasta. Jest więc ważną inwestycją zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, jak i dla lokalnej społeczności, która otrzyma niskoemisyjne źródło ciepła - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Taurona Polska Energia. - Stalowa Wola dzięki tej inwestycji pozostanie istotnym miejscem na mapie energetycznej Polski - dodaje prezes,

- Inwestycja w Stalowej Woli ważna jest dla PGNiG m.in. dlatego, że paliwo, którym będzie zasilana elektrociepłownia to gaz ziemny. Jako kluczowy dostawca gazu ziemnego w Polsce jesteśmy zainteresowani rozwojem inwestycji w tym obszarze - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG..

Synchronizacja turbozespołu gazowego kończy istotny etap realizacji inwestycji potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej z udziałem turbiny gazowej. Synchronizacja poprzedzona była szeregiem testów na gotowość układu turbiny gazowej do rozpoczęcia produkcji. Zsynchronizowanie turbiny umożliwia produkcję pary w kotle odzyskowym, która finalnie posłuży do zasilenia turbozespołu parowego.

Zanim to jednak nastąpi, powstająca w procesie para zostanie wykorzystana przy dmuchaniu kotła i rurociągów parowych. Etap ten ma na celu oczyszczenie powierzchni części ciśnieniowej bloku z ewentualnych zanieczyszczeń pozostałych po montażu mechanicznym. Aby proces dmuchania dał oczekiwany efekt, do jego przeprowadzenia należy zastosować parę o odpowiednich parametrach. Ciśnienie i temperatura pary muszą być na tyle wysokie, aby były w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe z układów bloku.

Po zakończeniu operacji oczyszczania nastąpi proces przygotowania bloku parowo-gazowego do pracy w pełnej konfiguracji wraz z turbiną parową, a następnie jego optymalizacji technologicznej.
Powstający w Stalowej Woli blok gazowo-parowy to nowoczesna jednostka o mocy około 450 MWe. Blok będzie pracował w kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

W kotłowni zainstalowane są 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w II kwartale 2020 roku.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która daje możliwość uzyskania najwyższych sprawności produkcji energii elektrycznej rzędu 60% brutto z paliw kopalnych. Uzyskiwanie przez tą technologię wysokich sprawności, jak również wykorzystanie paliwa gazowego, wpływa na ponad dwukrotne zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do powietrza w stosunku do procesów opartych o spalanie węgła.

KOMENTARZE ( 13 )


Autor: energetyk 20 05.03.2020r. 08:35
Gratulacje. Trudny projekt.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robert 05.03.2020r. 11:23
proszę mi powiedzieć ile realnie czasu od synchronizacji takiego bloku, mija od jego pełnego oddania do eksploatacji? tzn. kiedy Stalowa Wola, będzie produkować energią i ciepło analogicznie jak np. elektrociepłownia Orlenu we Włocławku?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 06.03.2020r. 07:41
Z grubsza, trzeba zakończyć budowę, uzyskać pozwolenie na użytkowanie, uzyskać dopuszczenie do wejścia w sieć po próbach wymaganych kodeksem sieciowym (zakres niejasny w związku z wdrażaniem dyrektyw), uzyskać koncesję, uzyskać taryfę. W międzyczasie różne liczne odbiory cząstkowe. I na kolejny element trzeba czekać po otrzymaniu poprzedniego. Takie jest obecnie życie energetyka. W międzyczasie trzeba uzgodnić kilka umów. Itd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robert 09.03.2020r. 14:50
czy dobrze zatem, że sama synchronizacja o której można przeczytać powyżej nie równa się produkcji energii elektrycznej która trafia do krajowej sieci przesyłowej?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 10.03.2020r. 09:20
O ile próby ruchowe mają duży sens to po pierwsze powinny być wykonywane równolegle z pozwoleniem na użytkowanie czy odbiorami dozoru. Problem tkwi w tym, że powinny one mieć racjonalny charakter i wynikać z doświadczeń dystrybutora (polska energetyka miała tu wypracowane dobre praktyki i po stronie inwestora i energetyki byli fachowcy). Niestety wkroczył tu "regulator" z ramienia UE, doszli nowi gracze niezbyt doświadczeni (głównie OZE) i wszyscy się usztywnili. Pojawił się też problem dokumentacji od wielu nowych producentów. To doszło do usztywnienia, rozbudowy procedur. Ale to wszystko ma cechy racjonalności (jakość, bezpieczeństwo). Natomiast czemu nie można wcześniej uzyskać koncesji i taryfy (ciepło np) po to by ten element nie trzymał pracy w system to tego nikt nie wie. Problem jest "odwieczny" a to czysta strata czasu i pieniędzy. Przepisy chyba to umożliwiają, ale praktyka jest biurokratyczna.
PS
Dochodzą nowe obowiązki prawne np. dotyczące gospodarki odpadami, zezwoleń środowiskowych, przepisów dotyczących dopłat, dozoru technicznego i ppoż (to akurat ma sens) itp. Ważna aby się w tym nie pogubić, bo można odrobinę czasu zaoszczędzić.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 10.03.2020r. 09:23
Od czasu synchronizacji faktycznie dochodzi do produkcji w sieć (chociażby w czasie kolejnych prób) ale chyba pieniędzy za to się nie dostaje do czasu uzyskania koncesji. Taka korzyść dodana dla elektroenergetyki. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robert 10.03.2020r. 11:42
dziękuję, za obszerną odpowiedź na nurtujące mnie zagadnienia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Józef 05.03.2020r. 19:21
Teraz Turon powinien sfinansować budowę magazynu na gorącą wodę by elektrownia mogła produkować prąd gdy niema wiatru lub ciepło gdy wieje wiatr albo zaproponować wyższą cenę za energię gdy niema wiatru to sami zbudują magazyn
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wheeler 06.03.2020r. 11:37
Kolejny "Elastyczny" blok Centralnie Dysponowany który będzie pracował jak chce od dołu parą a od góry gazem ograniczony i mający w nosie krzywą zapotrzebowania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 06.03.2020r. 07:30
To ile tam będzie tej mocy cieplnej? Ile w głównym obiekcie a ile w rezerwowym źródle ciepła? I ile ciepła sprzeda ten obiekt (stopień wykorzystania mocy cieplnej)? Ile ciepła potrzebuje system ciepłowniczy na potrzeby komunalne i inne?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: quba 07.03.2020r. 07:42
Ten projekt to jeden wielki paradoks. Najpierw wiodące polskie biuro projektowe projektuje zalożenia dla bloku z dwukrotnie przewymiarowanym odbiorem ciepla, pozniej blok buduja bezrobotni Hiszpanie w sposob i w jakosci nie widzianej w Polsce, turbina grzęźnie na mieliznie na kilka miesiecy, Zamawiajacy wyrzuca Wykonawce niezgodnie z kontraktem ale zgodnie ze zdrowym rozsadkiem, Zamawiajacy jest zadowolony ze blok nie chodzi bo stracilby sporo na produkcji energii, dokonczenie budowy powierza sie firmom ktore nigdy sie czyms takim nie zajmowaly w tym projektantowi ktory przestrzelil ocene rynku ciepla, podobno po 8 latach blok jest calkiem przyzwoity ale ciepla jest troche za duzo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: abc 12.03.2020r. 07:48
dwukrotnie przewymiarowanym - chyba pięciokrotnie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: logikstyk 19.03.2020r. 12:13
a skąd gaz po 2022 roku?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE