ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron: oddanie bloku 910 MW w elektrowni Jaworzno III do 15 listopada
04.05.2020r. 18:32

Oddanie do użytku nowego bloku na węgiel kamienne o mocy 910 MW w elektrowni Jaworzno III zostało przesunięte do 15 listopada - poinformował w poniedziałek inwestor - Tauron. Spółka zawarła porozumienie z wykonawcą - konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa.
W lutym 2020 r., podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła. Jak poinformował w poniedziałek Tauron, specjalna komisja ustaliła, że przyczyną awarii był niekorzystny splot zjawisk podczas rozruchu. Każde z tych zjawisk występujące pojedynczo nie mogło doprowadzić do wystąpienia awarii - podkreślono. Komisja awaryjna uzgodniła sposób naprawy uszkodzonych elementów kotła, który pozwoli na uniknięcie podobnych awarii w przyszłości - zaznaczył Tauron.

W poniedziałek spółka zawarła z wykonawcą porozumienie, w którym ustalono także harmonogram działań uwzględniający procedury zabezpieczające przed ryzykiem ponownego wystąpienia awarii oraz procedury strojenia i prac rozruchowych bloku.

Konsorcjum szacuje, że oddanie bloku do eksploatacji nastąpi do 15 listopada 2020 r. Termin ten uwzględnia dodatkowy czas niezbędny do usunięcia skutków awarii, o której mowa powyżej - podkreślił Tauron.

Zaawansowanie prac przy bloku określono na ponad 98 proc.

"Zawarte porozumienie umożliwia przede wszystkim kontynuację prac przy bloku 910 MW i daje Rafako szansę na zakończenie tej inwestycji w akceptowalnym czasie. Zakończenie tej inwestycji w tym roku jest dla nas bardzo ważne, ponieważ blok od 2021 roku objęty jest rynkiem mocy" - powiedział wiceprezes Taurona Jarosław Broda.
Jak przypomniał, w lutym 2020 r., podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła, w wyniku czego konieczna jest naprawa dysz palników, ich ponowny montaż oraz testy bloku.

"W dokumencie zidentyfikowany jest zakres koniecznych do wykonania prac dodatkowych w obszarze kotła, które mają na celu uniknięcie podobnych awarii w przyszłości. Naszym sukcesem jest to, że wracamy do realizacji projekty, a dyskusję na tematy sporne przesuwamy w czasie umożliwiając tym samym skupienie się na realizacji projektu" - wyjaśnił wiceprezes Broda.

Pierwotny termin oddania bloku upłynął 15 lutego, jednak w ostatniej fazie testów doszło do awarii. Na początku marca konsorcjum Rafako-Mostostal, będące wykonawcą bloku, projektantem kotła oraz podmiotem odpowiedzialnym za uruchomienie szacowało, że w związku z usterką dodanie bloku do eksploatacji powinno nastąpić do 31 lipca.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron, warte ponad 6 mld zł. Rocznie nowa jednostka może spalać ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200 MW, nowa jednostka będzie emitowała prawie 30 proc. dwutlenku węgla mniej, co oznacza redukcję o ok. 2 mln ton rocznie, a emisja pozostałych gazów zmniejszy się o przeszło 50 proc. Blok w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej. Odpady po spalaniu będą wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Jas 11.05.2020r. 17:24
Nie wiem o co tyle krzyku. Mało inwestycji tej skali jest opóźnianych i to znacznie? Opole najlepszy przykład. Najważniejsze że się dogadali
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jj 12.05.2020r. 11:51
Opole to nie jest dobry przykład. Porównanie opóźnienia 6 miesiecy na 2 blokach, z oppóznieniem 2 lata na jednym bloku. Gdyby brac przyład z Opola, to Nowe Jaworzno musiałoby pracowac już od ponad roku...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE