ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DFC deklaruje zamiar zniesienia zakazu wspierania projektów jądrowych
08.05.2020r. 18:28

Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju USA (DFC), która zarządza funduszem na rzecz walki z ubóstwem w krajach rozwijających się, zasygnalizowała chęć zniesienia zakazu wspierania projektów jądrowych argumentując, że dostęp do przystępnej cenowo i niezawodnej energetyki ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego.
DFC stwierdziła w oświadczeniu, że z zadowoleniem przyjmuje zalecenie raportu Grupy Roboczej ds. Paliw Jądrowych powołanej przez rząd, aby usunąć zakaz DFC dotyczący finansowania projektów energetyki jądrowej w krajach rozwijających się.

Zgodnie z oświadczeniem "Dostęp do niedrogiej i niezawodnej energetyki jest niezbędny, aby kraje rozwijające się mogły rozwijać swoje gospodarki".

Lista oficjalnych rekomendacji Grupy Roboczej ds. Paliw Jądrowych przesłana do prezydenta Donalda Trumpa z zeszłego miesiąca zawierała argument, że USA muszą sprzedawać technologie energetyki jądrowej za granicą i walczyć z wpływami takich krajów, jak Chiny i Rosja, których korporacje wspierane przez państwo stały się dominującymi dostawcami na świecie.

DFC ma zakaz finansowania elektrowni jądrowych zgodnie z jej "Deklaracją o ochronie środowiska i polityce społecznej", która obejmuje ograniczenia dotyczące energetyki jądrowej. Zabrania ona wspierania handlu materiałami promieniotwórczymi, "w tym reaktorami jądrowymi i ich częściami".

DFC może wspierać projekty energetyczne, obejmujące źródła odnawialne, w tym wiatr, energię słoneczna, energię geotermalną i wodna, w wyłączeniem energetyki jądrowej.
W marcu 2019 r. Prezes i Dyrektor Generalny Instytutu Energii Jądrowej M.Korsnick powiedziała, że DFC musi mieć możliwość wspierania projektów w dziedzinie energetyki jądrowej, ponieważ kraj walczy o nadrobienie zaległości i utrzymanie konkurencyjności w tym sektorze.

Maria Korsnick powiedziała, że USA potrzebują znacznych inwestycji i odważnej polityki, aby utrzymać swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie bezpieczeństwa, technologii i operacji jądrowych.

Zauważyła ponadto, że prawie dwa na trzy reaktory budowane są na całym świecie s przez Chiny lub Rosję. "Kraje te dokonują ogromnych inwestycji, powiększają swoją flotę krajową i rozwijają nowe technologie" - powiedziała.


NucNet

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Sylwester 09.05.2020r. 12:40
Czy to oznacza, że jednak wybudujemy w Polsce tę długo wyczekiwaną elektrownię jądrową?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: amerykanin 11.05.2020r. 09:59
I już nam amerykańcy za darmo atomówkę wybudują, już widzę.....

Nie ma nic za darmo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE