ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Świnoujście. W porcie rusza budowa przyłącza energetycznego
11.05.2020r. 16:18

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przekazał plac budowy firmie, która wykona w świnoujskim porcie przyłącze energetyczne. Przedsięwzięcie poprzedza rozbudowę i modernizację infrastruktury w portach Szczecin i Świnoujście.
W porcie w Świnoujściu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przekazał plac budowy firmie Jamp, która wykona tam przyłącze energetyczne - poinformowały w poniedziałek służby prasowe portu. Przyłącze ma być gotowe pod koniec maja. Jego koszt to ponad 382 tys. zł brutto.

Inwestycja wyprzedza większe przedsięwzięcie Zarządu Portów, czyli rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu. Obejmuje ono: sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną, kanalizację wód opadowych, zasilanie elektroenergetyczne, sieci teletechniczne, sieć przeciwpożarową oraz system odwadniania. Jak tłumaczą przedstawiciele portów, prace uporządkują i uzupełnią infrastrukturę techniczną we wszystkich rejonach portu w Szczecinie i Świnoujściu.

Celem inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną jest zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka rezygnacji z organizacji przeładunku - poinformował port. Inwestycje ograniczą także ryzyko awarii i przestojów. W terminalu promowym w Świnoujściu inwestycja umożliwi zasilanie promów w energię elektryczną z sieci lądowej, co z kolei ograniczy zanieczyszczenie środowiska, szczególnie w zakresie emisji szkodliwych związków siarki i azotu oraz hałasu.
Z informacji portu wynika, że modernizacji poddawana jest także sieć ciepłownicza i dostarczająca wodę pitną. Prace mają podnieść niezawodność systemu grzewczego oraz ograniczyć w znaczny sposób straty w zużyciu ciepła. Według portu pozwoli to dostarczać ciepło po możliwie najniższych kosztach.

Zarząd Portów inwestuje w uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz wyposażanie nowych terenów portów Szczecin i Świnoujście w infrastrukturę odprowadzania ścieków sanitarnych i deszczowych. Celem jest ograniczenie zanieczyszczenie morza przez podział kanałów na deszczowe i sanitarne. W Świnoujściu infrastruktura kanalizacyjna zostanie przystosowana do odbioru zanieczyszczeń ze statków; zlikwidowana zostanie istniejąca oczyszczalnia, a ścieki będą przekierowane na oczyszczalnię miejską. W Szczecinie kanalizacja sanitarna z Półwyspu Katowickiego zostanie włączona do istniejącej sieci odprowadzającej ścieki do oczyszczalni Spółki Wodnej Miedzyodrze.

Planowany koszt całego projektu to blisko 91,5 mln zł netto, z czego 59 proc. ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE