ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rafako: budowa nowego bloku w Jaworznie wznowiona
18.05.2020r. 10:49

Po podpisaniu porozumienia z zamawiającym, po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej awarią kotła, do której doszło podczas próbnego rozruchu, wznowiono prace na budowie nowego bloku 910 MW w Jaworznie - poinformowało Rafako.
W lutym 2020 r., podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła wyniku czego konieczna jest naprawa dysz palników, ich ponowny montaż oraz testy bloku. Dwa tygodnie temu przedstawicieleTaurona i konsorcjum wykonawców Rafako-Mostostal Warszawa podpisali porozumienie, które umożliwia kontynuację prac przy bloku 910 MW. Blok ma zostać oddany do eksploatacji do 15 listopada.

W poniedziałek Rafako poinformowało, że prace na budowie zostały wznowione.

Jednocześnie generalny wykonawca podkreśla, że zobowiązał wszystkich zaangażowanych w budowę do przestrzegania rygorystycznych, dostosowanych do specyfiki budowy, zasad sanitarnej ochrony.

Podwykonawcy mają obowiązek zapoznać się z nimi i przeszkolić swoich pracowników, a zachowania na budowie są ciągle monitorowane przez służby BHP. Przemodelowano rówież organizację pracy, aby uniknąć grupowania się ludzi w jednym miejscu, zarówno w czasie przerw, jak i podczas pracy.
- Znając sytuację w kopalniach, szczególną uwagę zwróciliśmy na windy, które zabierają bardzo ograniczoną liczbę pracowników, obowiązkowo w maskach, tak, aby zapewnić możliwie maksymalne bezpieczeństwo pracownikom, którzy muszą z nich skorzystać. Wytyczyliśmy także punkty, gdzie pracownicy oczekują na windy z zachowaniem dystansu - powiedział Łukasz Hołubowski, wiceprezes spółki E003B7, z Grupy Rafako, która realizuje budowę.

Podwykonawcy mogą wejść na budowę dopiero po potwierdzeniu, że wszyscy ich pracownicy zapoznali się z obowiązującymi zaleceniami. Na każdej bramce i wejściu do budynku jest obowiązkowy pomiar temperatury oraz dezynfekcja rąk. Ograniczono do minimum przemieszczanie się pracowników na placu budowy. Prace zorganizowano w małych brygadach o stałym składzie, które mają własne szatnie, co pozwala ograniczyć kontakty między brygadami. Poszczególne grupy rozpoczynają i kończą pracę w różnym czasie, co zapobiega gromadzeniu się w szatniach i na stanowiskach pracy a także przy wyjściach. Również przerwy w pracy zaplanowano w różnym czasie. W każdym kontenerze socjalnym umieszczono automaty z płynem dezynfekującym, płyn dostępny jest także w wyraźnie oznakowanych miejscach na budowie. Jeden punkt dezynfekujący może przypadać na nie więcej niż 25 pracowników, co zapobiega gromadzeniu się także podczas dezynfekcji rąk.

- Sytuacja na Śląsku, związana ze wzrostem liczby zakażeń, jest dla nas oczywiście powodem do zachowania jeszcze większej ostrożności. Pracują u nas ludzie z różnych rejonów i mamy świadomość powagi sytuacji w niektórych miastach - mówi Radosław Domagalski - Łabędzki, Prezes Zarządu E003B7 sp. z o.o.

Na terenie budowy i jej zaplecza oraz podczas przemieszczania się pomiędzy nimi, obowiązuje noszenie maseczek zakrywających twarz i usta. O noszeniu maseczek na stanowisku pracy decydują kierownicy robót, podobnie o obowiązku noszenia ich w kontenerach socjalnych. Działania, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia, podjęto również w części administracyjnej. Ograniczono liczbę osób w biurach, część z nich pracuje zdalnie, do niezbędnego minimum zredukowano przemieszczanie się pracowników, a wszelkie spotkania organizowane są poprzez telekonferencje lub wideokonferencje. Opracowano także procedurę na wypadek wystąpienia u pracowników objawów chorobowych.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: jj 18.05.2020r. 11:37
Kto pokryje koszty przedłużenia gwarancji od poddostawców ? Gwarancja Siemensa na turbinę chyba skończy się przed uruchomieniem bloku, lub pare miesiecy po ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: qwert 18.05.2020r. 15:28
No i dobra, kolejny krok do przodu. Teraz czekamy na listopad na oddanie bloku
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE