Rafako: budowa nowego bloku w Jaworznie wznowiona
18.05.2020r. 10:49

Po podpisaniu porozumienia z zamawiającym, po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej awarią kotła, do której doszło podczas próbnego rozruchu, wznowiono prace na budowie nowego bloku 910 MW w Jaworznie - poinformowało Rafako.
W lutym 2020 r., podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła wyniku czego konieczna jest naprawa dysz palników, ich ponowny montaż oraz testy bloku. Dwa tygodnie temu przedstawicieleTaurona i konsorcjum wykonawców Rafako-Mostostal Warszawa podpisali porozumienie, które umożliwia kontynuację prac przy bloku 910 MW. Blok ma zostać oddany do eksploatacji do 15 listopada.
W poniedziałek Rafako poinformowało, że prace na budowie zostały wznowione.
Jednocześnie generalny wykonawca podkreśla, że zobowiązał wszystkich zaangażowanych w budowę do przestrzegania rygorystycznych, dostosowanych do specyfiki budowy, zasad sanitarnej ochrony.
Podwykonawcy mają obowiązek zapoznać się z nimi i przeszkolić swoich pracowników, a zachowania na budowie są ciągle monitorowane przez służby BHP. Przemodelowano rówież organizację pracy, aby uniknąć grupowania się ludzi w jednym miejscu, zarówno w czasie przerw, jak i podczas pracy.
- Znając sytuację w kopalniach, szczególną uwagę zwróciliśmy na windy, które zabierają bardzo ograniczoną liczbę pracowników, obowiązkowo w maskach, tak, aby zapewnić możliwie maksymalne bezpieczeństwo pracownikom, którzy muszą z nich skorzystać. Wytyczyliśmy także punkty, gdzie pracownicy oczekują na windy z zachowaniem dystansu - powiedział Łukasz Hołubowski, wiceprezes spółki E003B7, z Grupy Rafako, która realizuje budowę.
Podwykonawcy mogą wejść na budowę dopiero po potwierdzeniu, że wszyscy ich pracownicy zapoznali się z obowiązującymi zaleceniami. Na każdej bramce i wejściu do budynku jest obowiązkowy pomiar temperatury oraz dezynfekcja rąk. Ograniczono do minimum przemieszczanie się pracowników na placu budowy. Prace zorganizowano w małych brygadach o stałym składzie, które mają własne szatnie, co pozwala ograniczyć kontakty między brygadami. Poszczególne grupy rozpoczynają i kończą pracę w różnym czasie, co zapobiega gromadzeniu się w szatniach i na stanowiskach pracy a także przy wyjściach. Również przerwy w pracy zaplanowano w różnym czasie. W każdym kontenerze socjalnym umieszczono automaty z płynem dezynfekującym, płyn dostępny jest także w wyraźnie oznakowanych miejscach na budowie. Jeden punkt dezynfekujący może przypadać na nie więcej niż 25 pracowników, co zapobiega gromadzeniu się także podczas dezynfekcji rąk.
- Sytuacja na Śląsku, związana ze wzrostem liczby zakażeń, jest dla nas oczywiście powodem do zachowania jeszcze większej ostrożności. Pracują u nas ludzie z różnych rejonów i mamy świadomość powagi sytuacji w niektórych miastach - mówi Radosław Domagalski - Łabędzki, Prezes Zarządu E003B7 sp. z o.o.
Na terenie budowy i jej zaplecza oraz podczas przemieszczania się pomiędzy nimi, obowiązuje noszenie maseczek zakrywających twarz i usta. O noszeniu maseczek na stanowisku pracy decydują kierownicy robót, podobnie o obowiązku noszenia ich w kontenerach socjalnych. Działania, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia, podjęto również w części administracyjnej. Ograniczono liczbę osób w biurach, część z nich pracuje zdalnie, do niezbędnego minimum zredukowano przemieszczanie się pracowników, a wszelkie spotkania organizowane są poprzez telekonferencje lub wideokonferencje. Opracowano także procedurę na wypadek wystąpienia u pracowników objawów chorobowych.