ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trzech kandydatów na inwestora elektrowni jądrowej w Bułgarii chce współpracować
18.06.2020r. 18:25

Trzech z pięciu kandydatów na inwestora drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem ogłosiło zamiar wspópracy - poinformowała w czwartek w parlamencie minister energetyki Temenużka Petkowa.
Zapowiedziała, że rosyjski Rosatom, francuski Framatome SAS oraz amerykański General Electric połączą wysiłki w przetargu na inwestora i w późniejszej realizacji inwestycji.

Wyniki przetargu miały być ogłoszone w końcu maja, lecz z powodu epidemii koronawirusa rozpatrzenie zgłoszeń zostało opóźnione. Petkowa wyjaśniła, że kandydaci powinni zapoznać się osobiście z obszerną dokumentacją w Sofii i to stało się przyczyną opóźnienia procedury.

"Zjednoczenie wysiłków trzech spółek jest jasnym znakiem, że wierzą one w projekt Belene i jego realizacja staje się coraz bardziej realistyczna" - podkreśliła.

O osiągniętym porozumieniu trzech dużych firm poinformował rosyjski Rosatom, który podał, że jeżeli zostanie wybrany na strategicznego inwestora, zleci General Electric wykonanie hali maszyn i instalacji turbogeneratorów na podstawie technologii Arabelle. Z kolei Framatome SAS będzie partnerem w wykonaniu zautomatyzowanych systemów kontroli procesów technologicznych.
Oprócz trzech wymienionych firm dokumenty do udziału w przetargu złożyły chińska korporacja jądrowa China National Nuclear Corporation (CNNC) oraz południowokoreańska Korea Hydro & Nuclear Power Corporation (KHNP).

"Konsolidacja trzech firm jest dowodem bardzo poważnego zainteresowania projektem. Z drugiej strony dwa pozostali uczestnicy - chiński i południowokoreański - również należą do grona światowych liderów w dziedzinie energetyki jądrowej" - powiedziała Petkowa.

Projekt budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej liczy już ponad 35 lat. Był kilkakrotnie wstrzymywany i wznawiany. W początkowym okresie w budowie uczestniczyła także Polska. Ostatnią decyzję o reaktywowaniu budowy podjęto w czerwcu 2018 r.

W 2006 r. Bułgaria zamówiła w Atomstrojeksporcie dwa reaktory jądrowe typu WWER 1000+ o mocy 1000 MW każdy. Po rezygnacji z budowy w 2012 r. Sofia musiała zapłacić w 2016 r. Rosji odszkodowanie w wysokości 620 mln euro zasądzone przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu i stała się właścicielką tych reaktorów. W listopadzie 2018 r. z Atomstrojeksportem zawarto pięcioletnie porozumienie o konserwacji reaktorów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE