ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fundusz Górnośląski i Tauron zamierzają budować farmy fotowoltaiczne
18.06.2020r. 20:15

Współpracę przy budowie farm fotowoltaicznych z koncernem energetycznym Tauron zamierza rozwijać należąca do samorządu woj. śląskiego spółka Fundusz Górnośląski. Chce ona do tego wykorzystać posiadane poprzemysłowe tereny.
W czwartek przedstawiciele obu firm podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie: projektów budowy niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii, prac badawczo-rozwojowych związanych z budową innowacyjnych układów hybrydowych oraz kogeneracyjnych projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej, w tym energooszczędnych systemów oświetleniowych.

Jak mówił podczas uroczystości w Chorzowie prezes Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień, władze tej spółki już od blisko roku myślą o utworzeniu farmy fotowoltaicznej. "Osiem miesięcy temu zwróciliśmy się do Tauronu, aby taki projekt zrobić wspólnie. Fundusz posiada sporo terenów własnych, wiele z nich jest jednak zdegradowanych" - mówił.

"Znajdują się one m.in. w centrum regionu, w różnych miastach, a to doskonałe miejsce, jeśli chodzi o możliwość podłączenia się do sieci. Chcemy stworzyć pierwszą taką farmę tu, na Śląsku; docelowo chcemy mieć 200 megawatów, natomiast również żeby powstawały mikrofarmy - w ramach przedsiębiorstw czy prywatnych budynków" - sygnalizował Stępień.

Prezes spółki Tauron Nowe Technologie Michał Koszałka akcentował, że koncern, którego znaczna część działalności wiąże się z woj. śląskim mówił, że koncernowi zależy na angażowaniu się tam m.in. w działalność sprzyjającą środowisku naturalnemu. "W tym duchu i w tym kontekście grupa Tauron prowadzi działania skierowane na zmodyfikowanie miksu wytwórczego" - zapewnił.

W rozmowie z PAP Koszałka uściślił, że rozmowy z Funduszem Górnośląskim dotyczą przede wszystkim wytwarzania energii z ogniw fotowoltaicznych i mowa o kilku branych pod uwagę lokalizacjach.

"Głównym kryterium jest dla nas wykorzystanie terenów poprzemysłowych, które - póki co - nie nadają się do innego wykorzystania. Chcemy je zagospodarować w taki sposób, żeby przynosiły pożytek lokalnej społeczności i żeby wspierały poprawę jakości powietrza" - uściślił prezes Tauronu Nowych Technologii.

Dodał, że pozostałe punkty listu oznaczają otwarcie drogi do poszukiwania konkretnych rozwiązań. "Głównie chodzi nam o znalezienie najbardziej odpowiedniej dla obu stron formuły - od strony technologicznej. Można tu mówić o różnych mechanizmach; kwestia finansowa będzie zależała od tych wyborów" - zasygnalizował.

O początkach współpracy Funduszu Górnośląskiego i Tauronu mówiono już jesienią ub. roku, gdy pod hasłem "100 megawatów na 100-lecie powstań śląskich" samorządowa spółka i energetyczny koncern przedstawiły założenia projektu, w którym w oparciu o nieruchomości funduszu i jego partnerów powstać miałyby instalacje fotowoltaiczne - o łącznej mocy 100 MW.
Jak deklarowali wówczas partnerzy, analizowano wówczas m.in. współpracę opartą o tzw. model PPA, czyli sprzedaży bezpośredniej z gwarancją odbioru przez klienta biznesowego.

Fundusz deklarował, że jego zaangażowanie w przedsięwzięcie wynika m.in. z posiadanych przezeń dużych nieruchomości na terenie woj. śląskiego (grunty, ale też dachy hal), które mogą zostać wykorzystane bezkosztowo pod budowę elektrowni fotowoltaicznych, co przełożyłoby się na korzyści w procesie inwestycyjnym i ostateczną kalkulację ceny.

Fundusz Górnośląski sygnalizował możliwość włożenia do wspólnego przedsięwzięcia m.in. ponad 8 ha gruntów w Tarnowskich Górach czy - po analizie możliwości technicznych - dachu hali przy al. Roździeńskiego w Katowicach.

Istniejący od blisko 25 lat Fundusz Górnośląski to spółka należąca do samorządu woj. śląskiego. Do jej głównych zadań należy rozwój rynków kapitałowych w regionie oraz działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy. Swoją misję realizuje m.in. poprzez inwestycje w podmioty gospodarcze oraz współpracę z samorządami.

W ramach ogłoszonej w ub. roku polityki "zielonego zwrotu" do 2025 r. Tauron zamierza m.in. zainwestować w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażować w budowę morskich farm wiatrowych. We wrześniu 2019 r. Grupa kupiła pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW oraz nabyła prawa do projektu zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 6 MW.

Wiosną br. koncern deklarował m.in., że docelowo zamierza zbudować na swoich terenach (m.in. na terenie dawnej Elektrowni Jaworzno I) instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 75-150 MW.

W tym roku spółka podpisała porozumienie, zgodnie z którym każdy z kolejnych projektów z obszaru OZE będzie mógł liczyć na co najmniej 50 mln zł dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju. W grudniu ub. roku Tauron podpisał umowę kredytową z bankiem Intesa Sanpaolo na finansowanie wydatków związanych m.in. z energetyką odnawialną. Wartość udzielonego na pięć lat kredytu to 750 mln zł. Sfinansowaniu transformacji Taurona służyć też ma emisja obligacji.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE