ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rafako: etap rozpalania kotła paliwem węglowym na budowie bloku w elektrowni Jaworzno III zakończony powodzeniem
28.07.2020r. 12:04

O zakończeniu etapu rozpalania kotła paliwem węglowym na budowie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III - poinformowało Rafako, którego spółka zależna E003B7 realizuje projekt. Budowa bloku ma się zakończyć w listopadzie tego roku.
Rozpalenie kotła to kolejny etap prac rozruchowych, które mają na celu uruchomienie, regulację i optymalizacje poszczególnych układów bloku.

Przypominamy, że pierwotny termin oddania bloku do eksplotacji upłynął z końcem ubiegłego roku, kolejny termin był wyznaczony na koniec stycznia br., a później przesunięto go 15 lutego, ale 4 lutego, podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła. W wyniku tej awarii konieczna była naprawa dysz palników, ich ponowny montaż oraz testy bloku. Na początku maja przedstawiciele Taurona i konsorcjum wykonawców Rafako-Mostostal Warszawa podpisali porozumienie, które umożliwiało kontynuację prac przy bloku 910 MW.

Natomiast w ubiegłym miesiącu strony podpisały aneks do umowy, który określił zasady dalszej realizacji kontraktu. Określono w nim zasady wykonywania przez wykonawcę prac dodatkowych, w tym dodatkowego opomiarowania i optymalizacji dysz palników węglowych, co w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo pracy kotła. Jak podkreśla Rafako, była to jedna z głównych rekomendacji niezależnej komisji awaryjnej, powołanej po awarii podczas próbnego rozruchu, która zadaniem komisji wydarzyła się z przyczyn niezależnych od Wykonawcy.
- Bez ustaleń komisji co do przyczyn awarii i bez rekomendacji, jak w przyszłości uniknąć takiej sytuacji, kontynuowanie wielu prac technologicznych byłoby bezcelowe. Dlatego, choć z jednej strony zależy nam na jak najszybszym dokończeniu tej Inwestycji, z drugiej, dopiero po zakończeniu prac komisji awaryjnej, mogliśmy nasze działania znacznie przyspieszyć, postępując zarazem w sposób, który nie doprowadzi do ponownego zatrzymania procesu uruchamiana bloku - powiedział Łukasz Hołubowski, wiceprezes zarządu E003B7 sp. z o.o., która realizuje budowę nowego bloku. - Uruchomiono pierwszy młyn węglowy i podano mieszankę paliwowo powietrzną do palników węglowych, co w praktyce oznacza rozpoczęcie testów pracy kotła na paliwie węglowym z około miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do terminów określonych w Aneksie numer 8 - dodał.

W ramach kolejnych czynności rozruchowych, po zakończeniu optymalizacji układów paliwowych nastąpi synchronizacja Bloku z siecią, którą spółka planuje przeprowadzić we wrześniu 2020 r.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Marek 28.07.2020r. 12:59
Najpierw jak można domniemywać spalili palniki pyłowe, czyli standard i nie ma winnych. Wstyd dla Rafako. Niezależna komisja doszła do wniosku ze nie ma winowajcy. Marna ta komisja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Markus 28.07.2020r. 16:58
kto z Rafako autoryzował ten komunikat? Gdzie jest źródło tej informacji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Koba 29.07.2020r. 13:11
Wiadomo kiedy ww. REALNIE zacznie dostarczać energię elektryczną do KSE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: emeryt 04.08.2020r. 18:22
byle do przodu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE