ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwają prace nad nową umową wspólników dla projektu w Ostrołęce
30.07.2020r. 15:11

Trwają prace nad przygotowaniem nowej umowy wspólników dla projektu budowy bloku w Ostrołęce, po tym jak zdecydowano o zmianie paliwa na gaz. Analizowana jest możliwość wykorzystania istniejącej już infrastruktury - poinformowali przedstawiciele grupy Energa podczas telekonferencji.
"Trwają prace nad przygotowaniem nowej umowy wspólników. W wymiarze technicznym projekt jest na wstępnym etapie konwersji, dopracowywane są szczegóły dotyczące zmiany technologii i modelu projektu" - powiedział wiceprezes Energi Dominik Wadecki.

Jak powiedział wiceprezes, będzie możliwość wykorzystania pewnych działań podjętych dotychczas przy projekcie węglowym.

"Analizowane jest wykorzystanie wszystkich istniejących elementów infrastruktury: oczyszczenie terenu, zrealizowane prace ziemne, palowanie, czy elementów infrastruktury logistycznej: drogi dojazdowe i linie energetyczne" - powiedział Wadecki.

"Docelowe określenie zakresu możliwych do wykorzystania pozostałych elementów zrealizowanych w ramach projektu węglowego możliwe będzie po określeniu parametrów technicznych bloku gazowego" - dodał wiceprezes.

Na początku czerwca PKN Orlen, Energa i Enea podpisały porozumienie dotyczące warunków budowy bloku energetycznego w Ostrołęce opalanego gazem. PKN Orlen wyraził wolę uczestniczenia w inwestycji i weźmie udział w jej finansowaniu oraz po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych przystąpi do spółki Elektrownia Ostrołęka w charakterze wspólnika. Z kolei Enea zmniejszy swoje zaangażowanie w spółce celowej i stanie się udziałowcem mniejszościowym.

W pierwszym półroczu 2020 roku EBITDA grupy Energa spadła o 16 proc. rdr do 1,055 mld zł.
Wiceprezes Energi Marek Kasicki pytany o spodziewany wynik EBITDA w II półroczu, odpowiedział: "Corocznie wpływ na wyniki ma wiele czynników, też niezależnych od Energi. Doszła w tym roku kwestia pandemii, która nie wiadomo jak się będzie rozwijać. Znaczenie będzie mieć tempo wychodzenia z kryzysu".

Dodał, że na poziomie przychodów grupy pozytywnie wpłynie na wyniki oddanie farmy wiatrowej Przykona. Spółka spodziewa się też korzyści wynikających z integracji z Orlenem.

Jak poinformowano, trwają prace analityczne i koncepcyjne z udziałem przedstawicieli grup Energa i Orlen dotyczące integracji z Orlenem.

"Celem jest wypracowanie najbardziej optymalnego modelu integracji i najbardziej efektywnego modelu operacyjnego. Proces reorganizacji nie obejmuje wyłącznie grupy Energa, ale dotyczy również pionu energetycznego grupy Orlen. Prace są złożone" - powiedział wiceprezes Dominik Wadecki.

"W ramach prowadzonych prac już dziś identyfikujemy istotny potencjał synergii zarówno biznesowych, jak i operacyjnych, w podstawowych obszarach działalności, jak i w zakresach obszarów wsparcia, np. zakupy, IT. Nowy model zintegrowanej struktury i aktualizowana strategia są w trakcie doprecyzowania" - powiedział wiceprezes Wadecki.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Piotr von Wrocek 30.07.2020r. 22:49
ale chyba Ostrołęka C nie ma zgody na budowę - wyrok Sądu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE