ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd planuje zmiany w specustawie dotyczącej sieci elektroenergetycznych
04.09.2020r. 14:22 04.09.2020r. 13:53

Rząd planuje w III kwartale tego roku przyjąć projekt zmian specustawy przesyłowej, odnoszącej się do budowy sieci przesyłowej energii elektrycznej. Jednym z celów modyfikacji jest przystosowanie sieci do przesyłania energii z farm wiatrowych na morzu.
Zadaniem "specustawy przesyłowej" z 2015 r. było przyspieszenie przygotowań i budowy strategicznych elementów sieci przesyłowej energii elektrycznej.

Zgodnie z zapowiedziami, które trafiły do wykazu prac Rady Ministrów, projektowana nowelizacja ma wprowadzać wnioski z doświadczeń funkcjonowania dotychczasowych regulacji, dostosować je do nowych zadań, a także ujednolicić pojęcia z innymi specustawami - "terminalową" dotyczącą sieci gazowej oraz dotyczącą rurociągów paliwowych. Projekt przygotowuje pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak wskazuje się w wykazie, w kontekście wzrostu mocy źródeł odnawialnych, w tym i morskiej energetyki wiatrowej, niezbędna jest pilna rozbudowa sieci przesyłowej oraz modernizacja istniejącej infrastruktury. Jednocześnie zauważa się, że obecne przepisy specustawy dotyczą budowy nowych sieci, a nie modernizacji istniejącej.

Ocenia się, że obecne przepisy średnio z ok. 56 do ok. 19 miesięcy skracają procedury administracyjne, a proponowane zmiany mają jeszcze bardziej ten okres skrócić.
Dlatego nowe przepisy mają wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, jakie się dotychczas pojawiły, m.in. w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku.
Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zagwarantować udział operatorów systemów przesyłowych - PSE, Gaz-Systemu i PERN - w procesie planistycznym, by np. wyeliminować kolizje infrastruktury przesyłowej z innymi obiektami.

W projekcie ustawy przewidziano również zmianę ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, zwalniającą operatorów przesyłowych z obowiązków sporządzania wykazów dla Zasobu.

W specustawie mają pojawić się nowe inwestycje w sieci przesyłowe energii elektrycznej.

Zmiany mają też prowadzić do rezygnacji z epizodyczności ustawy, co ma związek m.in. z dynamicznym rozwojem współpracy między operatorami państw Unii Europejskiej, zmierzającej do utworzenia wspólnego europejskiego rynku energii.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetycy XXI w. 04.09.2020r. 23:03
Procedury administracyjne dla sieci przesyłowych powinny się zamykać w okresie 6 miesięcy od złożenia poprawnych i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 07.09.2020r. 09:49
A o ile wzrosną opłaty przesyłowe, bo sieci podmorskie są bardzo kosztowne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE