ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy blok w Jaworznie osiągnął maksymalną moc
09.09.2020r. 12:25

Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie osiągnął moc znamionową. Rozpoczęło się testowanie wszystkich układów i urządzeń na parametrach nominalnych.
"Osiągnięcie mocy znamionowej to kluczowy krok na drodze do ustabilizowanej pracy jednostki. Docelowe parametry to nie tylko moc nominalna. Parametry emisyjne, sprawnościowe czy w zakresie dynamiki pracy bloku to kolejne parametry, które są mierzone, testowane, sprawdzane" - powiedział PAP prezes Nowe Jaworzno Grupa Tauron Adam Kampa.

Dodał, że niezwykle ważnym aspektem jest optymalne zintegrowanie centralnego systemu sterowania bloku (DCS) z systemem sterowania turbiną (TCS) dla pracy na różnych poziomach obciążenia bloku, w tym na parametrach nominalnych. Na obecnym etapie jednym z zadań będzie optymalizacja procesu spalania.

Inspekcja komory paleniskowej wskazała, że palniki pracują poprawnie. Mimo zasadniczych zmian w kotle cały blok działa dobrze. Obecnie trwają prace nad zakończeniem ruchu próbnego i przeprowadzenie ruchu niezawodnościowego jednostki.

Formuła realizacji inwestycji, poza kontraktem głównym, zakładała realizację dwunastu umów na wykonanie instalacji pomocniczych i towarzyszących bloku m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy. Wszystkie zostały realizowane i przekazane do eksploatacji zgodnie z przyjętymi harmonogramami.
Blok 910 MW, zgodnie z deklaracją wykonawcy, ma zostać przekazany do eksploatacji w połowie listopada, a już od 1 stycznia 2021 r. ma uczestniczyć w Rynku Mocy.

Nowy blok w należącej do grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez Tauron, warte ponad 6 mld zł. Rocznie nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego. Blok w Jaworznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie.

Jak podał Tauron w ostatnim raporcie, w pierwszym półroczu br. na inwestycje w segmencie wytwarzania energii Grupa wydała łącznie 699 mln zł, z czego najwięcej - 310 mln zł - to nakłady na budowę nowego bloku w Jaworznie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE