ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uruchomiono linię kolejową do nowego bloku energetycznego w Jaworznie
18.09.2020r. 11:34

O uruchomiono nowego połączenia kolejowego dla dostaw węgla do nowego bloku energetycznego w Jaworznie - poinformowała Grupa Tauron. Niespełna 4 kilometrowy odcinek toru, który połączył Zakład Górniczy Sobieski z terenem nowego bloku 910 megawatów, to najkrótsze tego rodzaju połączenie w kraju.
Jak podkreśla Tauron, uruchomienie nowej trasy przewozu przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów transportu surowca do aktywów wytwórczych Grupy i będzie to równocześnie najkrótsza w Polsce linia kolejowa umożliwiająca dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni.

- Blok 910 MW będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla. Zabezpieczenie takiego wolumenu paliwa wymaga nie tylko zapewnienia linii dostaw, ale także sprawnie działającego systemu rozładunku - informuje Adam Kampa, prezes zarządu spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron.Dostawy minimum 8 składów każdego dnia rozładowywane są przy użyciu wywrotnic wagonowych, których wydajność wynosi 900 ton na godzinę. W ciągu godziny wywrotnica rozładuje do 15 wagonów, a w ciągu roku przez wywrotnicę przechodzić będzie do. 40 tys. węglarek.

- Tauron Wydobycie posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce i jednocześnie węgiel o najniższej zawartości chloru, a to parametr szczególnie istotny dla przestrzegania norm Unii Europejskiej i tzw. konkluzji BAT - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Taurona Wydobycie. - Dzięki realizowanym w naszych kopalniach programom proefektywnościowym i bliskości aktywów wytwórczych Grupy możemy im dostarczać paliwo tak wysokiej jakości, w zoptymalizowanej cenie i w długiej perspektywie - dodaje prezes.
W pierwszym półroczu br. kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały blisko 2,5 mln ton tzw. węgla handlowego i osiągnęły 7 milionów zysku EBITDA. Spółka podkreśla, że koncentruje się na realizacji działań, które mają zapewnić rentowność wydobycia, a także dostosowaniu wielkości produkcji do zapotrzebowania na paliwa węglowe w Grupie w perspektywie następnych lat.

Nowy blok energetyczny jest już synchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną i osiągnął moc znamionową, co oznacza, że pracuje z optymalną mocą, na jaką został zaprojektowany.

Jak informuje Tauron, osiągnięcie mocy 910 MW, to także moment, w którym rozpoczyna się testowanie wszystkich układów i urządzeń na parametrach nominalnych. Jest to również kolejny krok, który przybliża jednostkę do koncesji, a w konsekwencji do momentu, w którym zacznie świadczyć usługi mocowe.

Nowy blok 910 MW, zgodnie z deklaracją wykonawcy, ma być przekazany do eksploatacji w połowie listopada.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: On40 18.09.2020r. 20:10
2 pytania: 1. Czy nie opłacało się bardziej wykonać taśmociąg? 2. Dlaczego teraz dopiero zbudowano tą linię skoro... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 20-09-2020r. 19:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE