ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy blok energetyczny w Jaworznie oddany do eksploatacji
13.11.2020r. 20:40

Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie pracuje w polskim systemie elektroenergetycznym. To najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Energia z tego miejsca zaopatrywać będzie około 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy.

"Tauron odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne Polski. Blok 910 MW będzie pełnił rolę stabilnego źródła energii, stanowiącego zabezpieczenie dla źródeł odnawialnych. Jest to też nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe. Uwolnione środki finansowe skierujemy na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych" - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem w Tauron Polska Energia - "Druga połowa 2020 r. w Tauronie stoi pod znakiem finalizacji wielkich inwestycji w energetykę konwencjonalną. Jednostka, począwszy od przyszłego roku, będzie także realizowała piętnastoletnie kontrakty mocowe. Inwestycję zakończyliśmy zgodnie z zaplanowanym budżetem" - dodaje Topolski.

Nowy blok Taurona będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 proc..

Obecnie Tauron zamierza skupić się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Strategia Grupy przewiduje do 2025 r. rozbudowę bazy farm fotowoltaicznych do 300 MW oraz farm wiatrowych na lądzie o kolejne 720 MW. Obecnie firma dysponuje mocą 380 MW zainstalowaną w technologii wiatrowej - jest właścicielem dziewięciu farm wiatrowych. Ma też 34 hydroelektrownie o mocy 143 megawatów.

"Grupa Rafako przekazuje blok energetyczny w Jaworznie zgodnie z terminem określonym Kontrakcie. Tym samym wywiązujemy się z naszych zobowiązań. Zapewniliśmy zarazem środki finansowe niezbędne do jego prawidłowego rozliczenia do maja 2023 r. Istotnym dopełnieniem modelu finansowego stanowi porozumienie z instytucjami, które udzieliły gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych" - mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceprezes Rafako odpowiedzialny za realizację inwestycji - "Potwierdziliśmy wiarygodność Rafako jako jednej z wiodących firm budownictwa energetycznego i przemysłowego w Polsce, która profesjonalnie zarządza złożonymi projektami biznesowymi" - dodaje Domagalski-Łabędzki, podkreślając, że końcowy etap budowy prowadzony był w trudnym okresie pandemii.

W następnych miesiącach przeprowadzone zostaną analizy i badania na eksploatowanym bloku, po to, aby wartość emitowanych przez blok do środowiska substancji szkodliwych była możliwie jak najniższa.
Nowy Blok 910 MW nie będzie wymagał składowania ubocznych produktów spalania (UPS) - popiołów, gipsu czy żużlu. Zostaną one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Układy zamontowane w jednostce pozwolą na jej szybkie uruchomienie przy bezwietrznej pogodzie, co ma istotne znaczenie przy dynamicznie rosnącej mocy źródeł odnawialnych zależnych od warunków atmosferycznych.

Oddanie bloku do eksploatacji poprzedziło podpisanie 13 listopada 2020 r. przez Nowe Jaworzno Grupa Tauron i Rafako ugody, która reguluje wzajemne rozliczenia związane z budową bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Zawarto także Aneks do Kontraktu, który szczegółowo reguluje postanowienia ugody, w tym m.in. terminy płatności oraz terminy wykonania przez Wykonawcę bloku dodatkowych świadczeń.

Strony zrzekły się wzajemnych ekwiwalentnych roszczeń, które wystąpiły w trakcie realizacji kontraktu do dnia podpisania ugody. Rafako wykona dla Taurona dodatkowe prace, w tym optymalizujące działanie bloku, których efektem będzie między innymi zmniejszenie minimum technicznego z 40 do 37 proc. Dodatkowo, o pół roku (do 36 miesięcy) zostanie wydłużona gwarancja techniczna na część wysokociśnieniową kotła. Wykonawca udzieli też licencje na korzystanie z programów komputerowych, które nie są objęte kontraktem.

Pierwotnie zakładano, że blok będzie oddany do użytku w lutym tego roku, później termin przesunięto na lipiec, a następnie na połowę listopada. Poprzedni termin nie został dotrzymany, ponieważ w ostatniej fazie testów doszło do awarii - uszkodzenia jednego z elementów kotła. W sierpniu br. blok został z powodzeniem zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną.

KOMENTARZE ( 15 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xmen 14.11.2020r. 10:31
Będzie pracował góra 10 lat
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-11-2020r. 21:21 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 14.11.2020r. 13:00
Pogratulować! Potrzebne następne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ttt 14.11.2020r. 14:52
O co chodzi z tym min technicznym OBNIZONYM do 37% ????
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 15-11-2020r. 10:28 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wilek 15.11.2020r. 20:47
Minimum techniczne 40% czyli ok. 364 MW to minimalna moc z jaką może stabilnie pracować. Oczywiście sprawność przy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 16-11-2020r. 17:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: observ 16.11.2020r. 09:20
przecież ten blok nie przeszedcł żadnych ruchów próbnych, żadnych pomiarów gwarancyjnych a obecnie pracuje bez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 16-11-2020r. 11:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Szym 19.11.2020r. 21:16
Komentarze proszę pisać poważne a nie malkontenckie. Wiadomo że przeciętnie na każdy MW mocy bloku jest jedna... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-11-2020r. 13:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE