ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Northvolt wybuduje w Gdańsku fabrykę baterii za 750 mln zł
19.02.2021r. 15:20

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W 2022 r. szwedzka firma Northvolt zbuduje w Gdańsku nowoczesny zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Inwestycja wyniesie 200 mln dolarów, tj. prawie 750 mln zł. Firma zatrudni 500 osób.
Zakład Northvolt będzie zlokalizowany na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek na konferencji prasowej, że inwestycja Northvolt w Gdańsku będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski. "Poprzez tego typu inwestycje najlepiej kształtuje się środowisko przemysłu 4.0" - dodał, zauważając też, że produkcja baterii to element "zielonej rewolucji".

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podkreślił, że inwestycja Northvolt jest kolejnym dowodem na to, że Polska zachowała atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów.

Jak ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, decyzja Northvolta o budowie fabryki modułów bateryjnych w Gdańsku świadczy o tym, że "postawienie 5 lat temu na elektromobilność procentuje". "Dobrze odczytaliśmy trendy światowe. Teraz Polska staje się największym w UE producentem baterii litowo-jonowych, do Niemiec sprzedaje ich więcej niż Chiny i Korea Płd. razem wzięte" - zaznaczył.

Członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski zapowiedział, że projekt Northvolt w Gdańsku to "na pewno nie ostatnia tego typu inwestycja w Polsce". Podkreślił, że Northvolt to innowacyjna firma wysokich technologii, a jej zaangażowanie na naszym rynku to dla Polski "kolejny krok umacniania pozycji w łańcuchach dostaw przemysłu bateryjnego, wzmocnienie konkurencyjności technologicznej, tworzenie globalnych baz produkcyjnych".

"Od 2018 r. PAIiH zamknęła już 22 projekty z branży elektromobilności o łącznej wartości ponad 3,5 miliarda euro. Projekty te zapewnią ponad 9,5 tysiąca miejsc pracy. Nasza agencja aktualnie obsługuje 22 projekty elektromobilne o potencjalnej wartości ponad 5 miliardów euro" - podał Słomkowski.

Obecny na wideokonferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnik ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak podkreślił, że "Northvolt to bardzo ważny gracz na rynku baterii litowo-jonowych".

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Przemysław Sztandera uważa, że inwestycja Northvolt istotnie wpłynie na rozwój całego regionu. "Szczególnie cieszy nas, że część prac badawczo-rozwojowych koncern postanowił prowadzić w Trójmieście, co pozwoli na ścisłą współpracę z uczelniami, które znajdują się w regionie. To jest jeden z takich elementów, na których nam najbardziej zależy" - dodał.
Podkreślił, że pomoc dla Northvolt to "nie tylko i wyłącznie wydanie decyzji o wsparciu, czyli zwolnienie z podatku dochodowego". "To też cały szereg innych instrumentów wsparcia, które inwestor może uzyskać w trakcie procesu inwestycyjnego, jak i po jego zakończeniu. To jest np. akceleracja start-upów, możliwość korzystania z różnych instrumentów dodatkowego wsparcia. Jesteśmy już umówieni z Northvolt Polska chociażby na wykorzystanie naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych" - zapewnił Sztandera.

Prezes Northvolt Polska Robert Chryc Gawrychowski wyjaśnił, że Gdańsk jako miejsce inwestycji został wybrany ze względu na bliskość portu, aglomerację Trójmiejską oraz bardzo dojrzały i rozwinięty rynek edukacji wyższej.

"Nowy zakład produkcyjny systemów bateryjnych i modułów bateryjnych zapewni nam możliwość realizacji wielu kontraktów. Razem z zakładem powstanie centrum badawczo-rozwojowe, które pozwoli na zatrudnienie 500 osób. To będą bardzo wartościowe i wysokokompetencyjne miejsca pracy" - zapowiedział.

Obiekt o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych powstanie w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh rocznie i przewidywanym rozpoczęciem produkcji w 2022 r. Potencjalna przyszła wydajność zakładu będzie na poziomie 12 GWh.

Współzałożyciel i CEO Northvolt (firma powstała w 2016 r.) Peter Carlsson podkreślił, że zakład w Gdańsku będzie dostarczał "wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii, wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu".

Carlsson w latach 2011-2015 kierował działem odpowiadającym za organizowanie zaopatrzenia i łańcucha dostaw do produkcji samochodów Tesli. Był też bliskim współpracownikiem Elona Muska. Budowa zakładu produkcji ogniw akumulatorowych Northvolt w Skelleftea w północnej Szwecji została ogłoszona w 2017 r. Obecnie jest w trakcie realizacji. Spółka otrzymała finansowanie na realizację inwestycji m.in. ze źródeł takich jak: Vestas, Siemens, ABB, BMW, Scania jak również pożyczki z EIB czy inwestycję z Goldman Sachs o wartości powyżej 1 mld euro.

Czy znasz to narzędzie?

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: cytaty 23.02.2021r. 16:43
a ile robotów i inteligentów sztucznych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 23.02.2021r. 16:46
"to bardzo ważny gracz"
co na to DC Projekt?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE