Cioch: Morze Bałtyckie będzie podstawowym filarem transformacji energetycznej Polski
23.02.2021r. 05:13
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

"Niezwykle istotny jest local content. PGE zidentyfikowało, co najmniej 100 polskich przedsiębiorstw, które będą miały swój udział w rozwoju polskiego offshoru" - powiedział Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych w PGE podczas pierwszego dnia 21. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021, który odbywa się w Warszawie 22-23 lutego.
Tematem pierwszego panelu dyskusyjnego podczas 21. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021 było "OZE w portfolio liderów polskiego rynku".
Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Paweł Cioch przypomniał o kluczowych inwestycjach offshorowych Grupy Kapitałowej PGE na Bałtyku według kolejności powstawania: Baltica-3, Baltica-2 i Baltica-1 informując jednocześnie o podpisanej umowie z duńską spółką skarbu państwa Orsted.
"Orsted jest absolutnym liderem w branży offshore mając 17,5 proc. udziału w tym rynku na świecie. Będziemy ściśle kooperować przez najbliższe lata przy budowie pierwszych 2,5 GW (Baltica-3 i 2) z absolutnym światowym liderem" - powiedział.
"Umowa, którą po wielomiesięcznych negocjacjach podpisaliśmy jest nie tylko umową na budowę i wspólne finansowanie inwestycji. Zawiera również szczegółowe zapisy dotyczące transferu kompetencji i wiedzy. Chcemy te kompetencje nabyć, żeby w przyszłości być zdolnym do samodzielnych inwestycji w offshore" - podkreślił Paweł Cioch.
Nawiązując do przyjętej w zeszłym roku strategii Grupy PGE, wiceprezes Cioch wskazał, w kontekście realizacji projektów Baltica-2 i 3 do 2030 r., na konieczność budowy portu serwisowego. Poinformował, że "jesteśmy w trakcie wyboru lokalizacji".
"Jesteśmy po dwuletnich badaniach wietrzności na Bałtyku, które wypadły doskonale" - dodał. Powołując się na jedno z opracowań Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej stwierdził, że w połowie wieku na Morzu Bałtyckim w farmach wiatrowych może być zainstalowanych łącznie 28 GW mocy.
"Morze Bałtyckie będzie podstawowym filarem transformacji energetycznej Polski, zielonego zwrotu wszystkich grup energetycznych" - podkreślił wiceprezes PGE ds. korporacyjnych.
W projektach offshorowych, przy zabezpieczeniu finansowym ich realizacji, Paweł Cioch widzi "impuls dla rozwoju polskiej gospodarki i znaczny udział polskich przedsiębiorców".
"Niezwykle istotny jest local content. PGE już obecnie zidentyfikowało, co najmniej, 100 polskich przedsiębiorstw, które będą miały swój udział w rozwoju offshoru. Szacuje się, że powstanie, co najmniej 70 tys. miejsc pracy i dodatkowo 60 mld zł dla polskiego PKB. Czyli offshore, to koło zamachowe dla transformacji energetycznej w Polsce" - podsumował wiceprezes PGE ds. korporacyjnych.
Czytaj również: