ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Cioch: Morze Bałtyckie będzie podstawowym filarem transformacji energetycznej Polski
23.02.2021r. 05:13

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
"Niezwykle istotny jest local content. PGE zidentyfikowało, co najmniej 100 polskich przedsiębiorstw, które będą miały swój udział w rozwoju polskiego offshoru" - powiedział Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych w PGE podczas pierwszego dnia 21. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021, który odbywa się w Warszawie 22-23 lutego.

Tematem pierwszego panelu dyskusyjnego podczas 21. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021 było "OZE w portfolio liderów polskiego rynku".

Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Paweł Cioch przypomniał o kluczowych inwestycjach offshorowych Grupy Kapitałowej PGE na Bałtyku według kolejności powstawania: Baltica-3, Baltica-2 i Baltica-1 informując jednocześnie o podpisanej umowie z duńską spółką skarbu państwa Orsted.
"Orsted jest absolutnym liderem w branży offshore mając 17,5 proc. udziału w tym rynku na świecie. Będziemy ściśle kooperować przez najbliższe lata przy budowie pierwszych 2,5 GW (Baltica-3 i 2) z absolutnym światowym liderem" - powiedział.

"Umowa, którą po wielomiesięcznych negocjacjach podpisaliśmy jest nie tylko umową na budowę i wspólne finansowanie inwestycji. Zawiera również szczegółowe zapisy dotyczące transferu kompetencji i wiedzy. Chcemy te kompetencje nabyć, żeby w przyszłości być zdolnym do samodzielnych inwestycji w offshore" - podkreślił Paweł Cioch.

Nawiązując do przyjętej w zeszłym roku strategii Grupy PGE, wiceprezes Cioch wskazał, w kontekście realizacji projektów Baltica-2 i 3 do 2030 r., na konieczność budowy portu serwisowego. Poinformował, że "jesteśmy w trakcie wyboru lokalizacji".
"Jesteśmy po dwuletnich badaniach wietrzności na Bałtyku, które wypadły doskonale" - dodał. Powołując się na jedno z opracowań Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej stwierdził, że w połowie wieku na Morzu Bałtyckim w farmach wiatrowych może być zainstalowanych łącznie 28 GW mocy.
"Morze Bałtyckie będzie podstawowym filarem transformacji energetycznej Polski, zielonego zwrotu wszystkich grup energetycznych" - podkreślił wiceprezes PGE ds. korporacyjnych.

W projektach offshorowych, przy zabezpieczeniu finansowym ich realizacji, Paweł Cioch widzi "impuls dla rozwoju polskiej gospodarki i znaczny udział polskich przedsiębiorców".

"Niezwykle istotny jest local content. PGE już obecnie zidentyfikowało, co najmniej, 100 polskich przedsiębiorstw, które będą miały swój udział w rozwoju offshoru. Szacuje się, że powstanie, co najmniej 70 tys. miejsc pracy i dodatkowo 60 mld zł dla polskiego PKB. Czyli offshore, to koło zamachowe dla transformacji energetycznej w Polsce" - podsumował wiceprezes PGE ds. korporacyjnych.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: jarek 23.02.2021r. 07:52
jak wam odpalą te wszystkie beczki z groźnymi substancjami to będziecie mieć super off shore
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE