ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Chinach rozpoczęto rozbudowę elektrowni jądrowej Changjiang
02.04.2021r. 17:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Chiński koncern China National Nuclear Corporation (CNNC) poinformował, że rozpoczęto wylewanie pierwszego betonu pod fundament (basemat) reaktora Hualong One (HPR1000) o mocy 1161 MWe w bloku nr 3 elektrowni jądrowej Changjiang w chińskiej prowincji Hainan - rozpoczynając oficjalnie drugą fazę budowy tej elektrowni.
Nastąpiło to po wydaniu przez National Nuclear Safety Administration koncesji dla China Huaneng Group na budowę bloków 3 i 4 w tym obiekcie. Jednostki Hualong One będą pierwszym projektem dużego ciśnieniowego reaktora wodnego, w którym grupa Huaneng będzie posiadać pakiet kontrolny.

Obecnie w EJ Changjiang działają dwa bloki energetyczne wyposażone w reaktory CNP-600, każdy o mocy 601 MWe, które zostały oddane do eksploatacji odpowiednio w roku 2015 i 2016.

Bloki 3 i 4 wyposażone w dwie jednostki Hualong One zostaną zbudowane jako druga faza budowy EJ Changjiang przez państwowy koncern China National Nuclear Corporation (CNNC) i China Huaneng Group. Jest to następstwem podpisania porozumienia między obiema firmami w czerwcu 2019 r., na mocy którego będą one wspólnie inwestować w rozwój, budowę, eksploatację i zarządzanie dwoma reaktorami Hualong One w EJ Changjiang.

Niepotwierdzone doniesienia prasowe w Chinach szacują łączną wartość inwestycji w dwie nowe jednostki na ponad 39 mld juanów (5 mld euro).

Huaneng będzie posiadał pakiet kontrolny 51 proc. udziałów w projekcie poprzez swoją spółkę zależną Huaneng Nuclear Power Development Company.

Chińska Rada Państwa zatwierdziła 2 września ubiegłego roku budowę obu jednostek. Wydanie pozwolenia na budowę przez Krajową Administrację Bezpieczeństwa Jądrowego otworzyło drogę do rozpoczęcia budowy bloku 3. Przewidywany czas budowy to 60 miesięcy. Rozpoczęcie budowy bloku nr 4 planowane jest za 10 miesięcy. Obie jednostki mają rozpocząć działalność komercyjną do końca 2026 r.

CNNC i Huaneng współpracowały również przy realizacji projektu Shidaowan HTR-PM (demonstracyjny reaktor wysokotemperaturowy chłodzony gazem w prowincji Shandong) oraz budowy demonstracyjnego reaktora prędkiego o mocy 600 MWe w Xiapu w prowincji Fujian.

W lipcu ubiegłego roku CNNC ogłosił rozpoczęcie projektu budowy małego reaktora modułowego ACP100 w obiekcie Changjiang.

Grupa China Huaneng została utworzona ze State Power Corporation w 2002 r. jako jeden z pięciu głównych producentów energii elektrycznej i ma w eksploatacji około 138 GWe zainstalowanej mocy, w tym dotychczas nie ma jeszcze żadnego obiektu jądrowego. Utworzyła powiązania biznesowe zarówno z CNNC, jak i China General Nuclear (CGN). Jest to niezależny podmiot państwowy, ale posiadający osobowość prawną, zajmujący się wytwarzaniem energii. China Huaneng jest czwartym chińskim przedsiębiorstwem, które uzyskało kwalifikacje do rozwoju energetyki jądrowej.

Hualong One lub HPR1000, to trójpętlowy ciśnieniowy reaktor wodny. Zawiera elementy konstrukcji reaktora ACP1000 firmy China National Nuclear Corporation i ACPR1000 + firmy China General Nuclear.

W Chinach znajduje się obecnie dziesięć jednostek Hualong One na różnych etapach budowy lub eksploatacji. Fuqing-5 w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach jako pierwszy reaktor Hualong One został podłączony do sieci 27 listopada 2020 r. i 30 stycznia br. rozpoczął działalność komercyjną.

Oprócz bloku nr 3 w EJ Changjiang w budowie znajduje się jeszcze osiem jednostek Hualong One. CNNC buduje jedną w Fuqing i dwie w Zhangzhou, a CGN buduje dwa reaktory w Fangchenggang i dwa w Taipingling oraz jeden w Zhejiang San'ao.
Z dwu jednostek Hualong One budowanych w EJ Karaczi (Kanupp) w Pakistanie blok nr 2 (K-2) został już zsynchronizowany z siecią elektroenergetyczną i 18 marca rozpoczął produkcję energii elektrycznej; ma wejść do komercyjnej eksploatacji do końca tego roku. Następny blok K-3 ma zostać uruchomiony w 2022 r. Reaktory Hualong One budowane w Pakistanie są pierwszymi tego typu obiektami powstającymi poza Chinami.

Reaktor HPR1000 pomyślnie przeszedł ocenę zgodności z wymaganiami europejskich przedsiębiorstw energetycznych dla elektrowni jądrowych z reaktorami lekkowodnymi (European Utility Requirements, EUR) i 20 października 2020 r. uzyskał certyfikat EUR.

Wyniki certyfikacji pokazują, że Hualong One posiada wysoki stopień zgodności z najnowszą wersją EUR (wersja E), a jego konstrukcja spełnia obecne europejskie wymagania dotyczące energetyki jądrowej.

General Nuclear Services - spółka zależna EDF i CGN - proponuje zastosowanie projektu HPR1000 w przyszłej nowej elektrowni jądrowej w Bradwell w Anglii.

Chiny obecnie eksploatują 50 energetycznych reaktorów jądrowych o sumarycznej mocy 47,5 GWe, co jest trzecią największą flotą reaktorów energetycznych za Stanami Zjednoczonymi (94) i Francją (56).

Państwo to jest światowym liderem w projektach budowy nowych obiektów energetyki jądrowej z liczbą 13 reaktorów o sumarycznej mocy 13,1 GWe.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w 2019 r. energia jądrowa stanowiła 4,9 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju.

Rys. 1
Rozmieszczenie i liczba reaktorów energetycznych w budowie

(850x559)
Źródło: MAEA

Obecnie na świecie w budowie znajduje się 51 reaktorów energetycznych o sumarycznej mocy 54,4 GWe. Inwestycje te realizowane są głównie w państwach, które już dawno wdrożyły energetykę jądrową, takich jak Chiny (13), Indie (6), Korea Płd. (4) i Rosja (3). Ostatnio dołączyły do nich nowe państwa, które budują reaktory energetyczne po raz pierwszy - Turcja (3), ZEA (3), Bangladesz (2) i Białoruś (1).

Nowe reaktory w większości należą do typu PWR (44). Budowane są także reaktory typu PHWR (3), BWR (2), HTGR (1) i FBR (1). Wśród tych reaktorów znajdują się 34 obiekty o najnowocześniejszej, zaawansowanej konstrukcji z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, zaliczane do generacji III/III+:
• Hualong One (CGN, CNNC) - 10.
• WWER-1200 (Rosatom) - 9
• APR-1400 (KHNP) - 7,
• EPR (Areva) - 4,
• AP-1000 (Westinghouse/Toshiba) - 2,
• ABWR (GE Hitachi, Toshiba) - 2.

Źródło:
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Construction-permit-for-second-phase-of-Changjiang

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Miś Barei 02.04.2021r. 23:13
Chiny są tak mocne w atomie, że potrafią realizować kompletnie niedane projekty i zbudować francuski EPRy oraz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE