ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Starachowicach powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych
19.04.2021r. 18:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Koszt budowy wyniesie ponad 100 mln zł, ale władze miasta przekonują, że inwestycja się zwróci. A za nieco ponad dwa lata ciepła woda w Starachowicach ma pochodzić w całości z energii produkowanej z odpadów.
W przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie tzw. Instalacji Odzysku Energii wpłynęły dwie oferty. Jako najkorzystniejsza została uznana propozycja firmy Control Process S.A. z Krakowa, która wyceniła usługę na 102,6 mln. Druga oferta, złożona przez konsorcjum firm ERBUD INDUSTRY z Warszawy i austriackiego VAS Energy Systems International GmbH, opiewała na 102,8 mln zł. "Decyzja o budowie Instalacji Odzysku Energii zapadła przede wszystkim ze względu na drastycznie rosnące ceny zakupu węgla i uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz odbioru odpadów komunalnych. W IOE nie musimy martwić się o wydobycie, zakup i transport surowca niezbędnego do produkcji energii elektrycznej czy ciepła. Odpady komunalne są wszędzie i mamy ich w nadmiarze" - poinformował w poniedziałek Marek Materek, prezydent Starachowic.

Finansowanie projektu jest zabezpieczone przez pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która w 30 proc. zostanie umorzona po zrealizowaniu zadania, oraz kredytu bankowego.

"Każda osoba, która brała kredyt wie, że banki zawsze dokładnie sprawdzają to - czy inwestycja jest w stanie na siebie zarobić czy nie. W tym przypadku nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja na siebie zarobi" - zapewnił Materek. Instalacja ma powstać w ciągu 28 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą. Zostanie zlokalizowana w miejscu obecnie działającej ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej. Produkowane ciepło z nowej instalacji zastąpi dotychczasową produkcję ciepła w kotłach węglowych o niskiej sprawności. Prezydent podkreślił, że dzięki temu ograniczona zostanie emisje dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu PM10 do atmosfery.
Instalacja ma wykorzystywać całość lokalnie dostępnych odpadów komunalnych - rocznie maksymalnie 30 tys. ton. Produkowana energia ma zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na ciepło na potrzeby centralnej ciepłej wody z sieci ciepłowniczej w Starachowicach. Budowa instalacji to jeden z elementów nowego systemu gospodarki odpadami, do wdrożenia którego od kilku lat przygotowują się Starachowice. Kolejne planowane projekty to: miejski Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, sortownia odpadów segregowanych i własna firma odbierająca odpady komunalne.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE