ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Ciechanowie powstanie elektrociepłownia na biomasę z turbiną parową
20.04.2021r. 16:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W Ciechanowie (Mazowieckie) powstanie elektrociepłownia na biomasę z turbiną parową. Miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisała umowę z wykonawcą na realizację inwestycji, której wartość wyniesie 48,7 mln zł - poinformował we wtorek Urząd Miasta.
Jak zapowiedział w komunikacie ciechanowski samorząd, nowa elektrociepłownia z kotłem parowym o mocy 11 MWt oraz turbiną o mocy 1,1 MWe powstanie na terenie obecnej Centralnej Ciepłowni - przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach projektu wspieranego m.in. ze środków unijnych.

"Ciechanów odchodzi od użycia węgla w produkcji ciepła. W mieście powstanie elektrociepłownia na biomasę z turbiną parową. Miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisała umowę z wykonawcą na realizację inwestycji o wartości 48,7 mln zł. Kontynuowana jest też budowa kogeneracji gazowej i modernizacja sieci ciepłowniczych" - przekazał we wtorek Urząd Miasta.

Jak wyjaśnił, umowę na budowę elektrociepłowni na biomasę podpisano po przeprowadzeniu postępowania przetargowego, a zadanie zrealizuje firma "Energika" Małgorzata Szamałek Zbigniew Szamałek Spółka Jawna. Podpisano także umowę na serwis gwarancyjny o wartości ponad 344 tys. zł. "Prace budowlane rozpoczną się w ciągu najbliższych tygodni" - oznajmił ciechanowski samorząd.

W informacji podkreślono, że prowadzone przez tamtejsze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej inwestycje "mają na celu wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii i ograniczenie wykorzystywania węgla do produkcji ciepła dla mieszkańców". Wskazano, iż działania te mają umożliwić także "ograniczenie wpływu dynamicznie rosnących kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla na cenę ciepła w Ciechanowie".

Według Urzędu Miasta, przedsięwzięcia realizowane przez ciechanowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozwolą tej spółce "na istotne zwiększenie swoich możliwości wytwarzania energii elektrycznej" - aktualnie spółka eksploatuje jeden agregat kogeneracyjny na gaz, a ciepło z turbiny gazowej kupuje od dostawcy przemysłowego.
Urząd Miasta przekazał, że projekt "Modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w Ciechanowie sp. z o.o. poprzez budowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji" jest finansowany m.in. ze środków unijnych i krajowych uzyskanych w konkursie organizowanym przez NFOŚiGW. Wysokość dotacji wynosi blisko 40 proc., a resztę środków uzupełnia pożyczka i środki własne.

Jak podał ciechanowski samorząd, w ramach tego samego projektu tamtejsze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej prowadzi też budowę kogeneracji gazowej w sąsiedztwie obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie trwa montaż zbrojenia pod płytę fundamentową, wykonywane są prace ziemne oraz przyłączeniowe - wartość projektu kogeneracji gazowej to ponad 12 mln zł.

"Spółka prowadzi również cztery sieciowe zadania finansowane dotacją na poziomie 85 proc. z programu unijnego zarządzanego przez NFOŚiGW. Inwestycje w modernizację sieci ciepłowniczej poprawią bezpieczeństwo dostaw oraz wzmocnią efekt ograniczenia udziału węgla w wytwarzaniu energii cieplnej w Ciechanowie" - zaznaczył Urząd Miasta.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 20.04.2021r. 19:23
Która jak każda EC będzie miała sprawność 80 % zimą i dużo mniej latem. Z tym, że latem o wiele mniej. Czy aby na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE