07.09.2017r. 05:20
Tadeusz Pydych, Janusz Sowiński ("Rynek Energii" - czerwiec 2017)
System aukcyjny wpływa na rynek OZE. Do opracowania optymalnej strategii inwestora OZE przystępującego do aukcji OZE, przy ustalonej cenie referencyjnej i kosztach inwestycyjnych a przy innych składnikach kosztów obarczonych ryzykiem, dobrym narzędziem wydaje się być podejście tzw. real options approach. W artykule przedstawiono metodykę optymalizacji dynamicznej, wskazującej krytyczną wartość ceny aukcyjnej, przy której opłaca się zrealizować inwestycję natychmiast. Zostaną zaprezentowane rezultaty obliczeń dla wybranej technologii OZE - biogazowni rolniczej.
07.07.2017r. 05:03
mgr inż Mieczysław Modzelewski - PEC Suwałki ("Automatyka - Elektryka - Zakłócenia" - nr 4/2016)
Zaprezentowano kogeneracyjny blok energetyczny w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, o mocy nominalnej 7,36 MWe i 22 MWt, uruchomiony w grudniu 2008 roku. Wybór rozwiązania był wynikiem technicznych i ekonomicznych analiz przeprowadzonych w firmie. Omówiono historię budowy bloku. Podsumowano ponad 4-letnią eksploatację bloku - zakładane efekty zostały osiągnięte, a nawet przekroczone.
30.03.2017r. 03:27
Henryk Wojciechowski ("Instal" - 3/2017)
Celem artykułu jest przedstawienie problemu i potrzeby efektywnego magazynowania energii oraz zaprezentowania stosowanych współcześnie technologii magazynowania energii, takich jak: baterie akumulatorów, kinetyczne zasobniki energii, koła zamachowe, elektrownie pompowe, sprężone powietrze, nadprzewodnikowe zasobniki energii, superkondensatory oraz magazynowanie energii w ciekłym powietrzu.
09.03.2017r. 05:23
Henryk Wojciechowski ("Instal" - 2/2017)
Celem artykułu jest przedstawienie problemu i potrzeby efektywnego magazynowania energii oraz zaprezentowania stosowanych współcześnie
technologii magazynowania energii, takich jak: baterie akumulatorów, kinetyczne zasobniki energii, koła zamachowe, elektrownie pompowe, sprężone powietrze, nadprzewodnikowe zasobniki energii (Superconducting magnetic energy storage - SMES), superkondensatory oraz magazynowanie energii w ciekłym powietrzu (Liquid Air Energy Storage - LAES).
16.03.2016r. 14:08
Alicja Stoltmann, Paweł Bućko, Izabela Sadowska, Marcin Jaskólski ("Rynek Energii" - luty 2016)
Celem artykułu jest wskazanie kryteriów określających parametry lokalizacji inwestycji i wspomagających jej wybór w taki sposób, aby szanse na jej realizację były jak największe. Poszczególne funkcje kryterialne, ze względu na ich nieliniowy charakter, mogą przyjmować wartości decydujące o ich nie uwzględnieniu w procesie wyboru bądź zadecydować o konieczności rezygnacji z danej lokalizacji. Praca przedstawia opis programu wspomagającego decyzje o lokalizacji źródła wytwórczego energii elektrycznej.
15.03.2016r. 14:00
Elżbieta Niewiedział, Ryszard Niewiedział - Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich w Koninie ("Energia Elektryczna" - 2/2016)
W artykule przedstawiono metodę uwzględniania kosztów niedostarczonej energii elektrycznej spowodowanych awarią układu sieciowego w analizach opłacalności wytypowanych rozwiązań elektroenergetycznych linii kablowych oraz napowietrznych średniego i niskiego napięcia. Praca zawiera podstawowe tezy referatu prezentowanego na X Konferencji Naukowo-Technicznej PTPiREE „Elektroenergetyczne linie kablowe – stan obecny, nowe techniki” – Kołobrzeg 2015.
14.12.2015r. 06:47

Przyszłość polskiej energetyki zależy od wyborów, jakich dokonamy już dziś. Opcji – na co wskazuje chociażby projekt "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." – jest wiele. Często nie zauważa się jednak, że nie da się ich wszystkich zrealizować równocześnie. Barierą byłyby nie tylko związane z tym horrendalne koszty, lecz również to, że niektóre inwestycje ograniczają przestrzeń pozostałym. Dlatego też warto zastanowić się nad hierarchią ich ważności.
26.11.2015r. 14:25
Jacek Łubecki, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy ("Nowa Energia" - nr 5-6/2015)
15 września 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowywaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, potocznie nazywana specustawa przesyłową. Specustawa określa szczególne zasady i warunki przygotowania, realizacji i finansowania konkretnych inwestycji (wskazanych w załączniku do niej), realizowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
26.10.2015r. 13:23
Joanna Tomaszkiewicz, Piotr Syryczyński

Na 102 posiedzeniu Sejmu w dniu 9.10.2015 przyjęto ostatecznie i skierowano do podpisu Prezydenta RP ustawę, która ma kluczowe znaczenie dla wielu nowych projektów inwestycyjnych w polskiej energetyce i polskim sektorze wydobywczym. Jest to ustawa zmieniająca ustawę z 13 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ten akt prawny dotyczy tych inwestorów, którzy przed uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację przedsięwzięcia są zobowiązani do procedur związanych z oceną oddziaływania na środowisko.
29.09.2015r. 14:30
Piotr Szmaj - dyrektor budowy bloku, Enea Wytwarzanie
Projekt budowy bloku energetycznego o mocy 1075 MW w Enea Wytwarzanie należy aktualnie do grona największych i najbardziej zaawansowanych, jakie weszły w fazę realizacyjną. Szczegółowy harmonogram realizacji prac przewiduje w drugiej połowie 2015 r. m.in. intensywne prace w obrębie budynku głównego. Zaplanowano także posadowienie wszystkich części turbozespołu, zmontowanie rurociągów parowych, kondensatu i wody zasilającej.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 5/2015)