ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
MATERIAŁY PROBLEMOWE
29.09.2015r. 14:30

Piotr Szmaj - dyrektor budowy bloku, Enea Wytwarzanie
Projekt budowy bloku energetycznego o mocy 1075 MW w Enea Wytwarzanie należy aktualnie do grona największych i najbardziej zaawansowanych, jakie weszły w fazę realizacyjną. Szczegółowy harmonogram realizacji prac przewiduje w drugiej połowie 2015 r. m.in. intensywne prace w obrębie budynku głównego. Zaplanowano także posadowienie wszystkich części turbozespołu, zmontowanie rurociągów parowych, kondensatu i wody zasilającej.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 5/2015)
14.09.2015r. 13:44

Jerzy Łaskawiec
Przyszła chwila prawdy, ujawniająca tak naprawdę brak w Polsce rezerw mocy w wytwarzaniu. Mocy gotowych do uruchomienia na wypadek zwiększonego zapotrzebowania lub obniżonej z różnych powodów (tutaj katastrofalne jak na pol¬skie warunki upały) dyspozycyjności pol¬skiej energetyki. Przypadek letniego kryzy¬su energetycznego jest drugim w przeciągu ostatnich 10 lat.
26.08.2015r. 13:52

Utrzymująca się od początku sierpnia br. na terenie całego kraju fala upałów oraz sytuacja hydrologiczna głównych rzek spowodowały pogorszenie warunków pracy urządzeń wytwórczych i sieci elektroenergetycznych. W efekcie PSE wprowadziło ograniczenia różnych stopni dla odbiorców przemysłowych do końca sierpnia. Podobne działania zostały podjęte po raz pierwszy od wielu lat.
Autorzy: dr Jan Rączka, dr Joanna Maćkowiak - Pandera - Forum Analiz Energetycznych
12.08.2015r. 14:05

Dobiega końca budowa linii energetycznej wysokiego napięcia z Ełku do litewskiego Alytus. Konstrukcja dwutorowej linii naziemnej 400 kV po polskiej stronie, biegnącej od rozdzielni Ełk Bis do granicy polsko-litewskiej, ma zostać ukończona w październiku 2015. Podobna linia energetyczna na odcinku 51 km od rozdzielni Alytus na Litwie do granicy litewsko-polskiej jest już na ukończeniu. Pozostaje tylko otwarte pytanie, czyj prąd popłynie tą nową linią? Wiele wskazuje na to, że nie będzie to ani litewska, ani tym bardziej polska energia elektryczna.
Autor: Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - nr 7/2015)
08.05.2015r. 13:24

Jerzy Łaskawiec
Jak gdyby nigdy nic, po godzinie 13.30 został pozbawiony dostaw energii elektrycznej praktycznie cały stan Columbia w USA. Bez prądu pozostawał Waszyngton, wraz ze swymi instytucjami rządowymi. Awaria dotknęła m.in. Biały Dom i budynki Departamentu Stanu. Zgasły światła na stacjach metra. Ewakuowano ludzi z Uniwersytetu Maryland, z National Portrait Gallery oraz z Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej. Pierwszy odruch Amerykanów to obawa, a nawet strach przed zamachem terrorystycznym, co też najszybciej dla spokoju publicznego zdementowano. Przyczyna była techniczna.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 3/2015)
21.04.2015r. 14:00

Tworzone naprędce organizacje ekologiczne nie mogą już tak łatwo brać udziału w postępowaniach z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.
Autor: adw. Wiktoria Rogaska, członek Zespołu Energetyki Innowacyjnej i Ochrony Środowiska K&L Gates
17.04.2015r. 10:28

Polska energetyka znajduje się między młotem unijnej polityki klimatycznej a kowadłem swojego obecnego kształtu. Już dziś wiemy, że przegraliśmy walkę o przyszłość węgla i nie ma od tego odwrotu.
Z dr inż. Wojciechem Myśleckim - ekspertem ds. energetycznych rozmawia Marcin Wandałowski, Redaktor Centrum Strategii Energetycznych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
15.04.2015r. 14:33

Dzięki działaniom podjętym w ostatnich latach przez operatora sieci przesyłowej (PSE S.A.) i uruchomieniu procesów inwestycyjnych dotyczących budowy nowych jednostek wytwórczych, najprawdopodobniej udało się oddalić rysujący się deficyt mocy w KSE co najmniej poza 2020 r. Warunkiem koniecznym jest jednak terminowe zakończenie rozpoczętych inwestycji.
Autorzy: Mirosław Duda, Sławomir Skwierz ("Energetyka" - kwiecień 2015)
14.04.2015r. 08:41

W kontroli zbadano wykonanie przez organy administracji rządowej obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego określonego w Prawie energetycznym, w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej. Kontrola została przeprowadzona z inicjatywy własnej NIK, a przesłanką jej podjęcia były sygnały o rezygnacji z budowy nowych, konwencjonalnych źródeł mocy przez przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną.
Najwyższa Izba Kontroli
14.01.2015r. 13:25

Celem artykułu jest przeprowadzenie wstępnej analizy alternatywnego modelu rynku energii elektrycznej, poszerzonego o system wynagradzania zdolności wytwórczych. System ten zapewniłby odpowiedni poziom mocy wytwórczych, przez co bezpośrednio oddziaływałby na możliwość utrzymania cen energii elektrycznej na akceptowalnym społecznie poziomie. Podobne rozwiązania funkcjonują od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, a ostatnio zostały wdrożone w Wielkiej Brytanii i we Francji.
Autorzy: Krzysztof Zamasz, Jacek Kamiński, Piotr Saługa ("Rynek Energii" - grudzień 2014)cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE