ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInwestycje w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
MATERIAŁY PROBLEMOWE
26.11.2014r. 09:00

W latach 2014 - 2028 przedsiębiorstwa energetyczne planują oddać do eksploatacji łącznie ponad 18 GW nowych mocy wytwórczych. W tym 7,5 GW to inwestycje wynikające z warunków przyłączenia wydanych przez operatora systemu przesyłowego, które dotyczą głównie energetyki wiatrowej. Natomiast wielkość planowanych wycofań mocy wytwórczych z eksploatacji w tym okresie wynosi około 5,2 GW mocy zainstalowanej. Opracowanie na temat planów inwestycyjnych wytwórców powstało na podstawie analizy ankiet skierowanych przez URE do 49 przedsiębiorstw oraz czterech grup energetycznych. Dodatkowo, URE uwzględnił informacje o wydanych przez PSE warunkach przyłączenia.
Autor: URE
13.10.2014r. 13:58

W artykule przedstawiono wyniki przeglądu metod i narzędzi stosowanych w wybranych krajach w zakresie planowania rozwoju sieci przesyłowej. Wyniki opracowano na podstawie najnowszego raportu grupy roboczej jednego z Komitetów CIGRE. Prezentowane treści obejmują m.in. wskazanie najlepszych stosowanych, w przedmiotowym zakresie, praktyk oraz określenie obszarów pożądanych usprawnień metodycznych. Na tym tle zarysowano nową metodykę planowania rozwoju sieci przesyłowej w Polsce.
Autorzy: Wojciech Lubicki, Maksymilian Przygrodzki ("Rynek Energii" - sierpień 2014)
06.06.2014r. 06:37

Powiążmy transformację energetyki z przemianami w pozostałych sektorach. Klucz do sukcesu wydaje się bowiem leżeć w nowoczesnej polityce przemysłowej. Potrzebujemy silnego, innowacyjnego, wysoce produktywnego przemysłu, gdyż tylko on może zapewnić gospodarce odpowiedni poziom dochodów, tak, by było nas – jako społeczeństwo – stać na płacenie więcej za czystą energię.
Autorzy: Andrzej Halesiak - dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych, Krzysztof Mrówczyński - ekspert ds. analiz sektorowych; Bank Pekao SA. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
14.04.2014r. 14:00

W perspektywie do 2025 roku rozwój sieci przesyłowej w Polsce będzie miał tendencję dynamicznie rosnącą, z uwagi na konieczność zapewnienia przesyłu mocy wytwarzanych zarówno w istniejących jak również w nowych źródłach energii (konwencjonalnych i odnawialnych), jak też wynikającą z prognozowanego wzrostu zużycia energii elektrycznej. W tym okresie PSE S.A. przeznaczą na inwestycje sieciowe ponad 20 mld zł, z tego 7-8 mld zł w ciągu najbliższych pięciu lat.
Autor: Dr inż. Henryk Majchrzak, mgr inż. Barbara Puto - Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ("Energetyka" - luty 2014)
15.11.2013r. 05:41

Prezes Kilian pierwszy raz udziela wywiadu po tym jak minister skarbu odwołał dwie osoby z zarządu PGE. Mówi o wciąż wielkiej niewiadomej, co do decyzji rządu o Opolu, które poróżniło go z premierem i energii wiatrowej, którą prezydencki projekt może pogrzebać w Polsce na lata.
Autor: Tocowazne.pl

07.10.2013r. 12:07

Rozmowa z Krzysztofem Zamaszem, prezesem zarządu ENEA SA
(„Nowa Energia” – nr 4/2013)cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE